Rozdział 4 - Przepisy ogólne. - Urządzenie i utrzymywanie zakładów kąpielowych publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.77.698

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1926 r.

IV.

Przepisy ogólne.

§  28.
Osoby przyjmowane do pracy w zakładach winny przedstawić świadectwo lekarskie. Osoby dotknięte chorobami zakaźnemi i skórnemi lub otwartą gruźlicą nie mogą pełnić obowiązków w zakładach kąpielowych.

Służba kąpielowa winna baczyć, aby osoby, dotknięte chorobami wysypkowemi lub budzące odrazę bezwzględnie nie były dopuszczane do korzystania z wspólnych urządzeń kąpielowych.

§  29.
W każdym zakładzie kąpielowym, miejskim lub wiejskim winny być wywieszone na miejscu widocznem i dostępnem właściwe dla zakładu przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  30.
Istniejące zakłady kąpielowe winny być poddane oględzinom dla stwierdzenia, czy odpowiadają przepisom niniejszego rozporządzenia. Zakłady, nie odpowiadające tym przepisom, winny być doprowadzone do stanu wymaganego przez właściwe władze w terminie, przez te władze wyznaczonym; w razie przeciwnym winny być zamknięte aż do czasu uporządkowania. Władza administracyjna I instancji może zezwolić na dalsze funkcjonowanie zakładu, o ile naogół zakład ten odpowiada przepisom niniejszego rozporządzenia.
§  31.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia, o ile czyn karygodny nie podlega surowszej karze w myśl istniejących ustaw, ulegną karze w myśl art. 25 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402).
§  32.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na przeciąg 2 lat na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prócz województw: Pomorskiego, Poznańskiego i części górnośląskiej województwa Śląskiego.