Rozdział 5 - Urlop zdrowotny, aklimatyzacyjny oraz zwolnienie od zajęć służbowych - Urlopy żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2010 r.

Rozdział  5

Urlop zdrowotny, aklimatyzacyjny oraz zwolnienie od zajęć służbowych

§  17.
1.
Urlopu zdrowotnego można udzielić żołnierzowi po leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej.
2.
W uzasadnionych wypadkach urlopu zdrowotnego można także udzielić po leczeniu ambulatoryjnym.
3.
Urlopu zdrowotnego udziela się w szczególności, gdy żołnierz nie wymaga już dalszego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych.
§  18.
O potrzebie udzielenia żołnierzowi urlopu zdrowotnego oraz o jego wymiarze orzekają wojskowe komisje lekarskie właściwe do orzekania o zdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej.
§  19.
Urlopu zdrowotnego udziela się żołnierzom po uprzednim wykorzystaniu trzech miesięcy zwolnień od wykonywania obowiązków służbowych.
§  20.
Urlopu zdrowotnego nie udziela się żołnierzowi zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej wskutek wypowiedzenia stosunku służbowego lub w odniesieniu do którego została wydana decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
§  21.
1. 2
Urlopu aklimatyzacyjnego udziela się bezpośrednio po stawieniu się żołnierza w jednostce wojskowej, po zakończeniu przez niego badań lekarskich określających zdolność do zawodowej służby wojskowej po zakończeniu służby poza granicami państwa.
2.
Stawienie się żołnierza w jednostce potwierdza się w rozkazie dowódcy jednostki.
§  22.
1.
Dowódca jednostki może udzielić żołnierzowi, pełniącemu służbę w podległej mu jednostce, zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, o którym mowa w art. 62 ust. 13 ustawy.
2.
Zwolnienie od zajęć służbowych, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić w przypadku:
1) 3
sprawowania osobistej opieki nad małżonkiem lub dzieckiem, gdy z żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić;
2)
sprawowania osobistej opieki nad rodzicami, gdy w tej samej miejscowości nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić opiekę rodzicom żołnierza.
3.
Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, udziela się na umotywowany przez żołnierza wniosek, do którego załącza się dokumenty uzasadniające potrzebę sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
4.
Dokumentami, o których mowa w ust. 3, są:
1)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji członka rodziny, albo odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz
2)
zaświadczenia o osobach wspólnie zamieszkałych z żołnierzem albo zamieszkałych w tej samej miejscowości w razie sprawowania osobistej opieki nad rodzicami albo
3)
inne dokumenty, które uzasadniają potrzebę sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
5. 4
(uchylony).
§  23.
1.
W razie zaistnienia zmiany przyczyn uzasadniających udzielenie zwolnienia od zajęć służbowych w przypadku sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny lub urlopu okolicznościowego, o którym mowa w art. 62 ust. 12 ustawy, żołnierz niezwłocznie informuje dowódcę jednostki.
2.
Dowódca jednostki w przypadku, o którym mowa w ust. 1, decyduje o powrocie żołnierza do wykonywania obowiązków służbowych albo o kontynuacji zwolnienia od zajęć służbowych lub urlopu okolicznościowego.
2 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 listopada 2010 r. (Dz.U.10.216.1425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2010 r.
3 § 22 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 listopada 2010 r. (Dz.U.10.216.1425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2010 r.
4 § 22 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 listopada 2010 r. (Dz.U.10.216.1425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2010 r.