§ 6. - Urlopy wychowawcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.76.454 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1992 r.
§  6. 1
 
1.
Zasiłek wychowawczy przysługuje w kwocie 512 000 zł miesięcznie.
2.
Pracownicy samotnie wychowującej dziecko zasiłek wychowawczy przysługuje w kwocie 818 000 zł miesięcznie.
3.
Kwoty zasiłku wychowawczego, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają okresowej waloryzacji:
1)
od dnia 1 marca - o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale ubiegłego roku kalendarzowego,
2)
od dnia 1 czerwca - o procent wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale tego roku w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale ubiegłego roku kalendarzowego,
3)
od dnia 1 września - o procent wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale tego roku kalendarzowego,
4)
od dnia 1 grudnia - o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale tego roku w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale tego roku kalendarzowego.
4.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w Dzienniku Urzędowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w terminie do ostatniego dnia drugiego miesiąca każdego kwartału, wskaźnik waloryzacji oraz kwoty zasiłku wychowawczego.
5.
Zasiłek wychowawczy, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie pracownicy nie przekracza kwoty odpowiadającej wysokości 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej za rok ubiegły.
6.
Zasiłek wychowawczy przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 zasiłku miesięcznego za każdy dzień.
7.
Stawkę zasiłku wychowawczego przypadającą do wypłaty zaokrągla się do pełnego tysiąca w górę.
8.
Prawo do zasiłku wychowawczego ustala się na okres do ostatniego dnia lutego, a jeżeli zasiłek jest wypłacany dłużej - na kolejne okresy roczne od dnia 1 marca do ostatniego dnia lutego roku następnego.
9.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku wychowawczego uwzględnia się przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie w ubiegłym roku kalendarzowym, ustalony według zasad określonych w załączniku do rozporządzenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.41.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.