§ 2. - Urlopy strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.52.245

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1993 r.
§  2.
1.
Strażakowi, który przed przyjęciem do służby pozostawał w zatrudnieniu, wlicza się okres tego zatrudnienia do okresu służby, od którego zależy prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego, według zasad określonych w Kodeksie pracy.
2.
Do okresu służby strażaka, od którego zależy prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego, zalicza się okres służby wojskowej oraz długotrwałego przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, jeżeli przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej nastąpiło w terminie 30 dni od dnia zwolnienia ze służby wojskowej, a także okresy służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa i Straży Granicznej.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, jeżeli przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej nastąpiło w terminie późniejszym z przyczyn od strażaka niezależnych, pod warunkiem, że w terminie określonym w ust. 2 miało miejsce jego zgłoszenie się do podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej.
4.
Strażakowi, który przed przyjęciem do służby wykorzystał urlop wypoczynkowy za dany rok albo otrzymał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w roku przyjęcia do służby. Prawo do urlopu nabywa z dniem 1 stycznia następnego roku.
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, urlop wypoczynkowy może być udzielony strażakowi nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy służby w Państwowej Straży Pożarnej.