Rozdział 2 - Urlopy dodatkowe - Urlopy policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.81.740

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 2009 r.

Rozdział  2

Urlopy dodatkowe

§  9. 
1. 
Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi:
1)
5 dni roboczych - dla mających 15-letni staż służby,
2)
9 dni roboczych - dla mających 20-letni staż służby,
3)
13 dni roboczych - dla mających 25-letni staż służby.
2. 
Do stażu służby, o którym mowa w ust. 1, zalicza się również okresy innej służby, traktowane jako równorzędne ze służbą w Policji, w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
3. 
Policjant nabywa prawo do pierwszego urlopu, o którym mowa w ust. 1, z dniem osiągnięcia wymaganego stażu służby.
§  10. 
1. 
Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony wiek i co najmniej 10-letni staż służby, wynosi:
1)
5 dni roboczych - po ukończeniu 40 lat życia,
2)
9 dni roboczych - po ukończeniu 45 lat życia,
3)
13 dni roboczych - po ukończeniu 55 lat życia.
2. 
Policjant nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, z tytułu osiągnięcia określonego wieku, w dniu wystąpienia łącznie obu warunków, o których mowa w ust. 1.
§  11. 
1. 
Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wynosi:
1)
5 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywania w:
a)
pomieszczeniach pozbawionych stałego naturalnego oświetlenia lub w pomieszczeniach, w których ze względów technologicznych lub ze względu na rodzaj wykonywanej służby stosowane jest wyłącznie sztuczne oświetlenie,
b)
warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,
c)
pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
d)
warunkach narażenia na działanie pyłów niewywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,
e)
warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie,
f)
warunkach narażenia na wibrację ogólną,
2)
9 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywania w:
a)
pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego terenu - zgodnie z przepisami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
b)
warunkach narażenia na hałas,
c)
warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagających wymuszonej pozycji ciała,
d)
warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
e)
warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,
f)
warunkach ręcznego kierowania ruchem na skrzyżowaniach i ciągach komunikacyjnych o dużym jego natężeniu,
g)
warunkach ciągłego napięcia i koncentracji przy nagrywaniu i odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych, a także przy nasłuchu radiowym,
3)
13 dni roboczych, jeżeli służba jest wykonywana:
a)
w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
b)
w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,
c)
w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych, których wykaz określają odrębne przepisy,
d)
przy fizycznym zwalczaniu terroryzmu,
e)
przy konserwowaniu, magazynowaniu, transporcie i stosowaniu materiałów wybuchowych, łatwo palnych i samozapalnych,
f)
przy prowadzeniu prób broni, amunicji, materiałów wybuchowych oraz prac doświadczalnych z materiałami wybuchowymi,
g)
podczas prowadzenia badań materiałów czynnych biologicznie,
h)
pod ziemią.
2. 
Policjant nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 1, po upływie roku służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
§  12. 
1. 
Służbę określoną w § 11 ust. 1 pkt 1 lit. d) i e) oraz pkt 2 lit. b), d) i e) uważa się za pełnioną w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jeżeli w miejscu pełnienia służby są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne laboratoria uprawnione na podstawie Kodeksu pracy do badania i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
2. 
Służbę określoną w § 11 ust. 1 pkt 1 lit. a) - c) i f), pkt 2 lit. a), c), f) i g) oraz pkt 3 lit. a) i c)-h) uważa się za pełnioną w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia, jeżeli jest pełniona przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast służbę określoną w § 11 ust. 1 pkt 3 lit. b) - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.
3. 
Oceny warunków uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia uprawniających do uzyskania urlopu dodatkowego, dokonuje komisja powołana przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych z udziałem przedstawicieli służby medycyny pracy, związku zawodowego policjantów oraz służby bhp.
4. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych przyznaje policjantowi urlop dodatkowy na podstawie oceny, o której mowa w ust. 3.
5. 
Przerwa w służbie, w szczególności z powodu choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych czy wynikająca z potrzeb służby, trwająca nie dłużej niż 3 miesiące w ciągu roku, wliczana jest do okresu uprawniającego do nabycia prawa do urlopu dodatkowego określonego w § 11 ust. 1.
6. 
Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku, na którym występują warunki uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia uprawniające do uzyskania urlopu dodatkowego w różnym wymiarze, przysługuje jeden urlop w wymiarze korzystniejszym.
§  13. 
1. 
W razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego z różnych tytułów policjant ma prawo do jednego urlopu dodatkowego w wymiarze najkorzystniejszym.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie zbiegu uprawnień do urlopu dodatkowego określonego w § 11 z uprawnieniami do urlopów dodatkowych określonych w § 9 i 10.
§  14. 
1. 
Prawo do kolejnych urlopów dodatkowych policjant nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
2. 
Policjantowi, który nie wykorzystał urlopu dodatkowego w danym roku kalendarzowym, urlopu tego należy udzielić w ciągu pierwszych 3 miesięcy następnego roku.
§  15. 
Policjantowi, który wykorzystał urlop dodatkowy przysługujący za dany rok kalendarzowy, a następnie nabył w ciągu tego roku prawo do urlopu dodatkowego w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
§  16. 
Urlopy dodatkowe określone w § 9 i 10 mogą być dzielone na dwie części z wyjątkiem urlopów dodatkowych, których wymiar wynosi 5 dni.
§  17. 
Do udzielania policjantom urlopów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy § 4-6 i § 8.