§ 13. - Urlopy funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.86.784

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 2020 r.
§  13. 
1. 
Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego ze względu na pełnienie służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia wynosi:
1)
5 dni kalendarzowych, przy pierwszym stopniu szkodliwości obejmującym służbę wykonywaną:
a)
w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie,
b)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
c)
w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,
d)
w środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w wodzie lub błocie,
e)
w zaciemnionych pomieszczeniach o stale obniżonej w stosunku do normy jasności oświetlenia, w warunkach ciągłego migotania punktów świetlnych aparatury wskaźnikowej lub działania urządzeń projekcyjnych,
f)
w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,
g)
w radiowych obiektach nadawczych i centrach radioodbiorczych, w stacjach radiowych, radiolokacyjnych i radioliniowych,
h) 8
 w warunkach ciągłego napięcia i koncentracji przy nagrywaniu i odtwarzaniu zapisów magnetycznych lub cyfrowych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych, a także przy nasłuchu radiowym;
2)
7 dni kalendarzowych, przy drugim stopniu szkodliwości obejmującym służbę wykonywaną:
a)
w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,
b)
w warunkach narażenia na obniżone lub podwyższone ciśnienie, wynikające z procesu technologicznego (np. w komorach ciśnieniowych, kesonowych),
c)
w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych, obwałowanych,
d)
w warunkach narażenia na hałas (powyżej dopuszczalnych norm),
e)
przy montażu, konserwacji i naprawie akumulatorów,
f)
przy załadunku, rozładunku, transporcie i magazynowaniu paliwa oraz uzupełnianiu nim sprzętu;
3)
10 dni kalendarzowych, przy trzecim stopniu szkodliwości obejmującym służbę wykonywaną:
a)
przy wytwarzaniu (niszczeniu) oraz magazynowaniu i transportowaniu materiałów wybuchowych, łatwo palnych i samozapalnych,
b)
przy naprawie urządzeń elektromagnetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V, wykonanych zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy w energetyce,
c)
przy rozbudowie, remoncie, konserwacji kanalizacji technicznej oraz naprawie i konserwacji linii kablowych w studzienkach i komorach kablowych,
d)
pod ziemią lub wodą,
e)
w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
f)
w warunkach narażenia na pyły lub aerozole rozpuszczalnych soli metali ciężkich,
g)
w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości od 0,1 MHz do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,
h)
polegającą na pełnieniu stałych dyżurów przy obsłudze źródeł promieniowania elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od 0,2 MHz do 300.000 MHz w warunkach zmieniającego się natężenia na granicy strefy zagrożenia i strefy pośredniej,
i)
przy przewijaniu kabli oraz remoncie i konserwacji linii kablowych w osłonie ołowiowej;
4)
15 dni kalendarzowych, przy czwartym stopniu szkodliwości obejmującym służbę wykonywaną w warunkach narażenia na działanie czynników rakotwórczych określonych w odrębnych przepisach lub innych czynników podobnie działających, jeśli zostanie to stwierdzone przez jednostkę badawczo-rozwojową prowadzącą badania z zakresu medycyny pracy.
2.  9
 Urlop dodatkowy, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się funkcjonariuszowi z dniem upływu roku nieprzerwanego pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
2a.  10
 Jeżeli od dnia przyznania funkcjonariuszowi poprzedniego urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 1, pełnił on nieprzerwanie służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, kolejny urlop dodatkowy przyznaje się na dzień 1 stycznia następnego roku kalendarzowego.
3. 
Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 lit. a) i d), uważa się za spełnione, jeżeli w miejscu pełnienia służby są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria uprawnione na podstawie Kodeksu pracy do badania i pomiaru czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
4. 
Służbę wykonywaną w warunkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. g), uważa się za pełnioną w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli jest pełniona przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia, natomiast w pozostałych przypadkach wymienionych w ust. 1, jeżeli jest pełniona co najmniej przez połowę obowiązującego czasu służby.
5.  11
 Przerwy w pełnieniu służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, z powodu choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych czy wynikające z potrzeb służbowych, trwające łącznie nie dłużej niż 90 dni w ciągu roku, są wliczane do okresu, o którym mowa w ust. 2. Urlop dodatkowy, o którym mowa w ust. 1, traktuje się jako równorzędny z pełnieniem służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, bez względu na jego wymiar.
6. 
Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę na stanowisku, na którym występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia uzasadniające przyznanie urlopu dodatkowego w różnym wymiarze, przyznaje się jeden urlop w wymiarze korzystniejszym.
7.  12
 Oceny warunków uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia uprawniających do uzyskania urlopu dodatkowego dokonują komisje powołane przez przełożonych właściwych w sprawach osobowych z udziałem przedstawicieli służby medycyny pracy, służby bhp oraz każdej zakładowej organizacji związkowej funkcjonującej w danej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.
8 § 13 ust. 1 pkt 1 lit. h dodana przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.999) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2016 r.
9 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1704) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
10 § 13 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1704) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
11 § 13 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1704) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
12 § 13 ust. 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2019 r.