Rozdział 8 - Środki odwoławcze i wykonanie uchwały. - Uregulowanie stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.27.276

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1933 r.

VIII.

Środki odwoławcze i wykonanie uchwały.

1.
Przeciw postanowieniu przychylającemu się do wniosku, postawionego w myśl art. 2, mogą wnieść rekurs wszystkie interesowane osoby, z wyjątkiem osób, których prawa rzeczowe, ciążące na posiadłości szczepowej i wpisane w księdze gruntowej przeniesiono w całości na kartę ciężarów wydzielonej nieruchomości. Przeciw uchwale, pozostawiającej wniosek bez uwzględnienia, może wnieść zażalenie tylko okręgowy urząd ziemski, który postawił wniosek.
2.
Rekurs należy wnieść w przeciągu dni 30 od doręczenia postanowienia. Sąd odwoławczy rozstrzyga rekurs ostatecznie na posiedzeniu niejawnem.
3.
Po uprawomocnieniu się postanowienia, pozostawiającego wniosek bez uwzględnienia, sędzia hipoteczny zarządzi skreślenie adnotacji, uskutecznionej w księdze gruntowej posiadłości szczepowej w myśl art. 7.
4.
postanowienie, zarządzające wpis adnotacji przewidzianej w art. 7, nie można zaskarżyć osobnym środkiem odwoławczym.

1.
O ile sędzia przychyli się do wniosku i zarządzi wydzielenie nieruchomości z posiadłości szczepowej, winien postanowić, że wpis prawa własności do nowego wykazu hipotecznego dla wydzielonej nieruchomości ma nastąpić na rzecz nabywców.
2.
Postanowienie, przychylające się do wniosku, zaopatrzone klauzulą prawomocności wraz z wnioskiem oraz przewidzianem w p. c) art. 5 oświadczeniem osób, mających na posiadłości szczepowej prawa rzeczowe - będzie podstawą do utworzenia nowego wykazu hipotecznego dla wydzielonych nieruchomości lub dopisania ich do istniejącego wykazu hipotecznego oraz wykonania wszelkich wpisów, wymienionych w postanowieniu sędziego hipotecznego.
1.
O ile nieruchomość rozparcelowana jest przedmiotem wpisu księgi tabularnej, sędzia hipoteczny prześle dokumenty wymienione w cz. 2 art. 26 do sądu grodzkiego, celem dozwolenia dopisania wydzielonych nieruchomości do istniejącego wykazu hipotecznego lub utworzenia dla nich nowego wykazu hipotecznego i wykonania wszelkich wpisów wymienionych w uchwale, oznajmiając zarazem, że nie zachodzi przeszkoda przeciw odpisaniu wydzielonych nieruchomości. O wykonaniu tych czynności sędzia grodzki zawiadomi sędziego hipotecznego.
2.
O ile nieruchomość rozparcelowana jest przedmiotem wpisu ksiąg hipotecznych, prowadzonych przy sądzie grodzkim (rustykalnych), czynności wymienione w cz. 1 będą dokonane przez tenże sąd.

Po dokonaniu przez sąd grodzki czynności wymienionych w cz. 1 art. 27, sędzia, który wydał postanowienie, zarządzi bezzwłocznie wykonanie odpisania wydzielonych nieruchomości przy podaniu księgi gruntowej oraz wykazu, do którego wpisano wydzielone nieruchomości, oraz zawiadomi o tem strony interesowane i właściwy urząd ewidencji katastru podatku gruntowego, poczem poleci wykreślenie adnotacji, uskutecznionej w myśl art. 7.

Właściwy sąd grodzki, prowadzący księgę gruntową, w której zarządzono dopisanie wydzielonych nieruchomości do istniejącego wykazu hipotecznego, względnie utworzenie dla nich nowego wykazu hipotecznego, przechowa w zbiorze dokumentów wniosek okręgowego urzędu ziemskiego, zgłoszony w myśl art. 2, oraz postanowienie sędziego hipotecznego, wydane w myśl art. 15 - 22, wraz z wszelkiemi załącznikami.

20 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 13 i 14 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. (Dz.U.33.29.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 maja 1933 r.
21 Art. 26 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. (Dz.U.33.29.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 maja 1933 r.
22 Art. 28 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. (Dz.U.33.29.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 maja 1933 r.
23 Art. 29 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. (Dz.U.33.29.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 maja 1933 r.