Rozdział 5 - Notowania cen. - Uregulowanie obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.102.678 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1938 r.

V.

Notowania cen.

(1)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii właściwej izby przemysłowo-handlowej, rolniczej tudzież rzemieślniczej, oraz właściwej władzy gminnej, może zarządzić rejestrowanie na poszczególnych targowiskach zawartych na nich umów sprzedaży w zakresie obrotu bydłem rogatym, trzodą chlewną, owcami i mięsem oraz powołać komisję notowań dla ogłaszania sprawozdań i kursów targowych.
(2)
Działalność komisji notowań może być rozciągnięta poza jej siedzibę na targowiska i spędy okoliczne.
(3)
Szczegółowy zakres działania komisyj notowań ustali rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych.
(4)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu może po wysłuchaniu opinij izb przemysłowo - handlowych, rolniczych i rzemieślniczych ustalić w drodze rozporządzenia jednolitą nomenklaturę towaru i typowe warunki sprzedaży, które mają stanowić podstawę notowań.
(5)
W skład komisji notowań winni wejść przedstawiciele samorządu terytorialnego, rolnictwa i przemysłu (art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym).
(6)
Szczegółowe przepisy o składzie i sposobie powoływania komisyj notowań oraz zakres ich działania ustali rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych.
(7)
Zadania komisji notowań może Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych powierzyć w całości lub częściowo giełdom mięsnym i kasom targowym.
(8)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu może w tych miejscowościach, w których w myśl ust. (1) została wprowadzona rejestracja umów sprzedaży, nałożyć na rzeźnie publiczne obowiązek przyjmowania do uboju wyłącznie zwierząt rzeźnych, które stanowią własność producentów rolników lub są doprowadzone do uboju przez osoby, posiadające uprawnienia do prowadzenia komisowej sprzedaży, albo zostały nabyte na targowiskach z zachowaniem przepisów o rejestracji umów sprzedaży.