Rozdział 4 - Urządzenia targowe. - Uregulowanie obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.102.678 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1938 r.

IV.

Urządzenia targowe.

(1)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych oraz Opieki Społecznej może w stosunku do gmin posiadających uprawnienia targowe ustalać w drodze rozporządzenia obowiązki, dotyczące utrzymania i administrowania targowisk oraz zakładania i utrzymania urządzeń targowych, służących do usprawnienia obrotu artykułami wymienionymi w art. 1 oraz wydawać przepisy, jakim te urządzenia winny odpowiadać.
(2)
W przypadkach, w których gmina nie może zadośćuczynić obowiązkom i przepisom, wymienionym w ust. (1), zadania te może Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych czasowo przekazać instytucji społecznej lub prywatnej bądź też przedsiębiorstwu prywatnemu, na warunkach przez siebie ustalonych.
(3)
Na targowiskach, które w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzeń przewidzianych w ust. (1) nie zostaną urządzone zgodnie z obowiązującymi, przepisami, obrót artykułami objętymi rozporządzeniem niniejszym może być zabroniony na zasadzie zarządzenia właściwego wojewody.
(1)
Na pokrycie wydatków, związanych z zakładaniem, utrzymaniem, administracją i nadzorem targowisk i innych urządzeń targowych (art. 4 i 8) oraz z działalnością komisyj notowań (art. 10), gmina ma prawo pobierać opłaty targowe, przewidziane w regulaminie targowym (art. 7). Uchwały organów gminnych o pobieraniu tych opłat podlegają zatwierdzeniu właściwej władzy nadzorczej gminy.
(2)
Dochody i rozchody targowisk oraz wszelkich urządzeń targowych, administrowanych przez gminy, winny być wydzielone z ogólnych budżetów administracyjnych związków samorządowych, a nadwyżki dochodów nad rozchodami mogą być obracane do czasu należytego urządzenia targowisk wyłącznie na cele związane z tymi urządzeniami.