Art. 1. - Uregulowanie niektórych spraw z zakresu osadnictwa wojskowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.80.628

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1930 r.
Art.  1.
1)
Orzeczenia Powiatowych Komitetów Nadawczych w sprawach, wynikających z zastosowania ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 4, poz. 18), są ostateczne, z wyjątkiem orzeczeń powziętych w trybie art. 6 wymienionej ustawy w przedmiocie usunięcia żołnierza z nadanego mu gruntu; od takich orzeczeń usunięci mogą się odwołać, w terminie 30-dniowym od daty doręczenia orzeczenia, do właściwej okręgowej komisji ziemskiej.
2)
Skargi na orzeczenia Powiatowych Komitetów Nadawczych w sprawach usunięcia żołnierzy z nadanych gruntów, wniesione do Najwyższego Trybunału Administracyjnego, a nie rozstrzygnięte przez ten Trybunał do dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, uznaje się za odwołania, które podlegają rozpatrzeniu w toku instancji przez właściwą okręgową komisję ziemską.

Najwyższy Trybunał Administracyjny umorzy postępowanie w tych sprawach i przekaże je właściwej komisji ziemskiej oraz zarządzi zwrot opłat, wniesionych przez skarżących. Skarżącemu służy praw» uzupełnienia odwołania w terminie 30-dniowym od dnia powiadomienia go przez komisję ziemską o otrzymaniu skargi z Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

3)
Jeżeli orzeczenie Powiatowego Komitetu Nadawczego w sprawie usunięcia żołnierza z nadanego gruntu zostało wykonane, a następnie zostało lub zostanie uchylone, usuniętemu żołnierzowi winna być przyznana działka równej w przybliżeniu wartości z działką, z której został usunięty i na takich samych warunkach. Wartość działki, z której żołnierz został usunięty określa się z uwzględnieniem obciążeń, ciążących na tej działce. Żądanie przyznania działki zastępczej może być zgłoszone przed upływem roku od uchylenia orzeczenia o usunięciu żołnierza z poprzednio posiadanej działki.