Rozdział 3 - Przedmioty i przebieg egzaminu. - Uproszczone egzaminy państwowe na nauczycieli szkół średnich ogólnokształcących i seminarjów nauczycielskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.68.533

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1925 r.

III.

Przedmioty i przebieg egzaminu.

§  9.
Kandydat może zgłosić się do egzaminu uproszczonego z jednego lub kilku z pośród następujących przedmiotów:
1)
język polski,
2)
język łaciński,
3)
język grecki,
4)
język francuski,
5)
język angielski,
6)
język niemiecki,
7)
jeden z języków słowiańskich,
8)
historja,
9)
geografja z geologią,
10)
matematyka,
11)
fizyka,
12)
chemia z mineralogja,
13)
nauki biologiczne,
14)
propedeutyka filozofji,
15)
rysunki,
16)
śpiew i muzyką,
17)
wychowanie fizyczne,
18)
roboty ręczne,
19)
pedagogika.
§  10.
Egzamin dzieli się na dwie części:
a)
egzamin piśmienny,
b)
egzamin ustny, który prócz części teoretycznej może - w granicach wskazanych programem wymagań z poszczególnych przedmiotów (§ 22) - obejmować część praktyczną. polegającą na wykonaniu zadanej pracy lub ćwiczenia praktycznego (w laboratorjum, pracowni, sali gimnastycznej i t. p.).
§  11.
Egzamin piśmienny ma stwierdzić, iż kandydat w zakresie zadanego tematu posiada wystarczające wiadomości, że potrafi je samodzielnie zastosować przy opracowaniu tematu, oraz, że umie swe myśli jasno, ściśle i poprawnie wyrażać.
§  12.
Egzamin piśmienny odbywa się pod ścisłym nadzorem i obejmuje jeden temat, wybrany przez kandydata z pośród dwóch przedstawionych mu przez Komisję. Na opracowanie tematu przeznacza się 5 godzin. Wymiar czasu przeznaczony na pracę czy ćwiczenie praktyczne, stanowiące część egzaminu ustnego (zobacz § 10), nie może również przekraczać powyższej normy. Przy wypracowaniu piśmiennem, względnie praktycznem zadaniu, wolno używać tylko środków pomocniczych, wskazanych przez Komisje. Przekroczenie tego zakazu pociąga za sobą usunięcie kandydata od zdawania egzaminu w danym terminie.
§  13.
O dopuszczeniu do egzaminu ustnego decyduje podkomisja danego przedmiotu na podstawie wyniku egzaminu piśmiennego.
§  14.
Egzamin ustny musi się odbyć w tym samym okresie egzaminacyjnym i przed tą samą Komisją, co egzamin piśmienny.
§  15.
Przy egzaminie ustnym kandydat winien prócz znajomości przedmiotu egzaminu - wykazać także znajomość zasad dydaktyki tego przedmiotu, oraz że potrafi go udzielać w języku, który obrał za język wykładowy.
§  16.
Kandydaci, którzy nie ukończyli polskiej szkoły średniej, winni nietylko wykazać, że władają poprawnie językiem polskim, ale nadto zdać osobny egzamin z podstawowych wiadomości z literatury historji i geografji polskiej, traktowanych razem jako jeden przedmiot egzaminacyjny. Komisja może jednak w poszczególnych wypadkach zwolnić kandydata z tego egzaminu.
§  17.
Egzamin ustny teoretyczny z jednego przedmiotu trwa najwyżej godziną.
§  18.
Z przebiegu egzaminu prowadzi się protokuł, który podpisuje przewodniczący i egzaminatorowie. Decyzja, przy której uwzględnia się wyniki zarówno egzeminu piśmiennego, jak i ustnego, zapada w każdej podkomisji większością głosów. W razie, równości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego.
§  19.
Decyzję (wynik) ogłasza się kandydatowi zaraz po egzaminie.
§  20.
W razie ujemnego wyniku egzaminu kandydat może zgłosić się ponownie do egzaminu nie wcześniej niż po upływie czasu przez Komisję wyznaczonego, a w każdym razie przed upływem okresu ustanowionego w § 1 niniejszego rozporządzenia. Jeżeli ujemny wynik dotyczy tylko wiadomości wymienionych w § 16, powtórny egzamin obejmuje tylko zakres tych wiadomości.
§  21.
Zgłaszając się do ponownego egzaminu, kandydat winien wnieść ponownie przepisaną opłatę.
§  22.
Program wymagań z poszczególnych przedmiotów przy egzaminie uproszczonym ustali osobne rozporządzenie.
§  23.
W przypadkach, w których niniejsze rozporządzenia nie daje rozstrzygnięcia, należy stosować odpowiednie postanowienia regulaminu, obowiązującego przy normalnych egzaminach państwowych na nauczycieli szkół średnich.