Rozdział 6 - Sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów oraz wzór świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień zawodowych - Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1321

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 września 2023 r.

Rozdział  6

Sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów oraz wzór świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień zawodowych

§  10. 
1. 
Zespół kwalifikacyjny, o którym mowa w art. 45b ust. 5 ustawy, składa się z:
1)
trzech członków komisji kwalifikacyjnej - w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego wobec osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 ust. 3 oraz art. 44a ust. 1 i 3 ustawy;
2) 7
 czterech członków komisji kwalifikacyjnej - w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego wobec osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 ust. 1 oraz art. 44a ust. 2 ustawy.
2. 
Pracami zespołu kwalifikacyjnego kieruje przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego wyznaczony spośród członków zespołu kwalifikacyjnego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej.
3.  8
 (uchylony).
4. 
Członek zespołu kwalifikacyjnego podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym:
1)
gdy jest osobą zainteresowaną albo pozostaje z osobą zainteresowaną w takim stosunku prawnym, że wynik postępowania kwalifikacyjnego może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki;
2)
swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia;
3)
osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
4)
gdy osoba zainteresowana odbywała lub odbywa u niego praktykę zawodową;
5)
gdy pozostaje z osobą zainteresowaną w stosunku nadrzędności służbowej.
5. 
Powody wyłączenia członka zespołu kwalifikacyjnego od udziału w postępowaniu trwają także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
6. 
W przypadku zaistnienia powodów wyłączenia od udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym członek zespołu kwalifikacyjnego podlegający wyłączeniu od udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym informuje Głównego Geodetę Kraju o ich wystąpieniu.
7. 
W przypadku powzięcia informacji o wystąpieniu powodów wyłączenia członka zespołu kwalifikacyjnego Główny Geodeta Kraju niezwłocznie wyłącza tego członka od udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym.
8. 
W przypadku wyłączenia członka zespołu kwalifikacyjnego Główny Geodeta Kraju, na wniosek przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej, wyznacza do prac zespołu kwalifikacyjnego innego członka komisji kwalifikacyjnej.
§  11. 
W postępowaniu kwalifikacyjnym na każdym jego etapie może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel Głównego Geodety Kraju niebędący członkiem komisji kwalifikacyjnej.
§  12. 
1. 
Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego w terminie do 30 dni od dnia wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Sekretarz komisji kwalifikacyjnej powiadamia osobę zainteresowaną o terminie i miejscu przeprowadzenia części sprawdzającej w formie pisemnej w postaci papierowej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
2. 
Termin przeprowadzenia części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego ustala się na dzień przypadający nie wcześniej niż 6 tygodni od dnia jego wyznaczenia.
3. 
Za zgodą osoby zainteresowanej wyrażoną w formie pisemnej w postaci papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną dopuszcza się przeprowadzenie części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego w terminie przypadającym wcześniej niż 6 tygodni od dnia jego wyznaczenia.
§  13. 
1. 
Wynikiem części wstępnej postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w stosunku do:
1)
osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44 ust. 3 oraz art. 44a ust. 1 i 3 ustawy - jest stwierdzenie spełnienia albo niespełnienia przez te osoby wymagań określonych w ustawie dla nadania uprawnień zawodowych w zakresie wskazanym we wniosku;
2) 9
 pozostałych osób zainteresowanych - jest rozstrzygnięcie o dopuszczeniu, dopuszczeniu warunkowym albo niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
2. 
Weryfikacja dokumentów polega w szczególności na:
1)
sprawdzeniu wpisów w rejestrze wydanych dzienników praktyki zawodowej;
2)
analizie opisanych w dzienniku praktyki zawodowej czynności wykonanych przez osobę zainteresowaną;
3)
zbadaniu, czy rodzaj i liczba prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w tym opracowań geodezyjnych lub kartograficznych, powstałych w wyniku tych czynności są zgodne z rodzajem i liczbą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w tym opracowań geodezyjnych lub kartograficznych, określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Weryfikacja dokumentów może obejmować również sprawdzenie, czy osoba zainteresowana osobiście wykonywała czynności w ramach prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w tym opracowań geodezyjnych lub kartograficznych. Sprawdzenie odbywa się na podstawie informacji pozyskanych z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w którym jest przechowywana dokumentacja geodezyjna i kartograficzna prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykazanych w dzienniku praktyki zawodowej.
3a.  10
 W przypadku, o którym mowa w ust. 3, na wniosek przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego organ służby geodezyjnej i kartograficznej udziela informacji w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych.
3b.  11
 O rozstrzygnięciu o dopuszczeniu albo niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sekretarz komisji kwalifikacyjnej niezwłocznie informuje osobę zainteresowaną, w formie pisemnej w postaci papierowej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
4. 
W przypadku wniosków osób zainteresowanych, o których mowa w art. 44a ust. 1 ustawy, część wstępna postępowania kwalifikacyjnego obejmuje również weryfikację programu studiów realizowanego na kierunku studiów ukończonych przez osobę zainteresowaną, w odniesieniu do warunków, które powinien spełniać program studiów, aby osoba zainteresowana nabyła umiejętności, o których mowa w art. 44a ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy.
5. 
Weryfikacja programu studiów polega na ocenie, czy program ten spełnia warunki określone w § 6.
6. 
Źródłem informacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia przez komisję kwalifikacyjną weryfikacji programu studiów są suplement do dyplomu ukończenia studiów oraz wypis z programu studiów potwierdzony przez uczelnię.
7. 
W przypadku gdy przepisy obowiązujące w dniu uzyskania przez osobę zainteresowaną wykształcenia umożliwiającego ubieganie się o nadanie uprawnień zawodowych nie przewidywały wydawania dokumentów, o których mowa w ust. 6, źródłem informacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia przez komisję kwalifikacyjną weryfikacji programu studiów są inne dokumenty wystawione przez uczelnię, wskazujące spełnienie warunków określonych w § 6.
§  13a.  12
1. 
Osobę zainteresowaną dopuszcza się warunkowo do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, w przypadku gdy w wyniku weryfikacji dokumentów stwierdzony zostanie:
1)
brak identyfikatora zgłoszenia prac geodezyjnych lub prac kartograficznych lub niepełne oznaczenie tego identyfikatora, w przypadku gdy dokumentacja geodezyjna lub kartograficzna podlega przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
2)
brak oznaczenia położenia lub wielkości obiektu, którego dotyczyły prace objęte praktyką zawodową osoby zainteresowanej;
3)
brak daty potwierdzenia przez osobę, o której mowa w § 4 ust. 2, wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych w ramach praktyki zawodowej albo brak oświadczenia, o którym mowa w § 4 ust. 3.
2. 
O warunkowym dopuszczeniu do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego niezwłocznie informuje osobę zainteresowaną, w formie pisemnej w postaci papierowej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wskazując braki w dokumentacji dołączonej do wniosku oraz wyznaczając termin 7 dni na uzupełnienie wykazanych braków.
3. 
Usunięcie braków w dokumentacji dołączonej do wniosku, o których mowa w ust. 1, przez osobę zainteresowaną, w wyznaczonym terminie, potwierdzone przez jednego z członków zespołu kwalifikacyjnego, skutkuje dopuszczeniem osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
4. 
Nieusunięcie braków w dokumentacji dołączonej do wniosku, o których mowa w ust. 1, przez osobę zainteresowaną, w wyznaczonym terminie, potwierdzone przez jednego z członków zespołu kwalifikacyjnego, skutkuje niedopuszczeniem osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego.
5. 
W przypadkach dopuszczenia albo niedopuszczenia osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w ust. 3 i 4, stosuje się § 13 ust. 3b.
§  14. 
1. 
Część sprawdzającą postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i ustnego.
2. 
Przed rozpoczęciem części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego informuje osoby zainteresowane o warunkach organizacyjnych przeprowadzenia egzaminu.
§  15. 
1. 
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
część ogólną składającą się z 60 pytań testowych sprawdzających znajomość przepisów aktów prawnych oraz standardów technicznych w zakresie geodezji i kartografii, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych, przy czym przy każdym pytaniu testowym jest podanych od 2 do 4 odpowiedzi, z których co najmniej jedna jest poprawna;
2)
część szczegółową składającą się z 3 pytań opisowych wymagających udzielenia odpowiedzi dotyczących wykonywania prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, uwzględniających zakres uprawnień zawodowych, o których nadanie ubiega się osoba zainteresowana, oraz wskazania aktów prawnych regulujących zagadnienia określone w tych pytaniach.
2. 
Każda z części egzaminu pisemnego trwa 1 godzinę.
3. 
Egzamin pisemny jest przeprowadzany z zastosowaniem techniki komputerowej.
4. 
Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego ogłasza rozpoczęcie części ogólnej egzaminu pisemnego.
5. 
Po zakończeniu części ogólnej egzaminu pisemnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego ogłasza co najmniej 10-minutową przerwę.
6. 
Do części szczegółowej egzaminu pisemnego mogą przystąpić osoby, które uzyskały pozytywny wynik z części ogólnej egzaminu pisemnego.
§  16. 
1. 
Na każdym etapie części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, na żądanie przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego, osoba zainteresowana okazuje dokument tożsamości.
2. 
Korzystanie przez osobę zainteresowaną z pomocy innych osób, urządzeń odtwarzających lub urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji lub jakichkolwiek innych nośników informacji, innych niż służące do przeprowadzenia egzaminu, powoduje zakończenie w stosunku do tej osoby egzaminu i jest równoznaczne z uzyskaniem przez nią wyniku negatywnego.
3. 
W czasie trwania części szczegółowej egzaminu pisemnego osoba zainteresowana może korzystać z pomocy tylko tekstów aktów prawnych w postaci papierowej.
4.  13
 W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Głównego Geodetę Kraju zamieszcza się w terminie do dnia 31 stycznia wykaz tytułów aktów prawnych stanowiących podstawę przygotowania pytań na egzamin pisemny i ustny.
§  17. 
1. 
Odpowiedzi udzielone podczas egzaminu pisemnego są oceniane w następujący sposób:
1)
w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za poprawną i pełną odpowiedź na każde pytanie;
2)
w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde pytanie, przy czym za brak odpowiedzi przyznaje się 0 punktów.
2. 
Uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu pisemnego oraz co najmniej 15 punktów w części szczegółowej egzaminu pisemnego daje wynik pozytywny.
3. 
Odpowiedzi na pytania w części ogólnej egzaminu pisemnego są sprawdzane i oceniane automatycznie, z zastosowaniem techniki komputerowej.
4. 
Odpowiedzi na pytania w części szczegółowej egzaminu pisemnego są sprawdzane i oceniane przez członka komisji kwalifikacyjnej wskazanego przez przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego.
5. 
Nieuzyskanie przez osobę zainteresowaną pozytywnego wyniku w części szczegółowej egzaminu pisemnego wymaga powtórnego sprawdzenia i oceny odpowiedzi na pytania przez innego członka zespołu kwalifikacyjnego. W przypadku odmiennych ocen o ocenie egzaminu pisemnego decyduje przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego.
§  18. 
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu pisemnego.
§  19. 
1. 
W trakcie egzaminu ustnego osobie zainteresowanej zadaje się 3 pytania.
2. 
Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego wyznacza spośród członków zespołu kwalifikacyjnego osobę lub osoby zadające pytania w czasie egzaminu ustnego.
3. 
Pytania formułuje się w sposób zwięzły i jasny, z uwzględnieniem tematyki związanej z zakresem uprawnień zawodowych, o których uzyskanie ubiega się osoba zainteresowana.
4. 
Treść pytań z części ustnej egzaminu jest odnotowywana w protokole postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 20 ust. 1.
5. 
Odpowiedzi oceniają wszyscy członkowie zespołu kwalifikacyjnego.
6. 
W przypadku braku jednomyślności członków zespołu kwalifikacyjnego w ocenie odpowiedzi udzielonych przez osobę zainteresowaną w trakcie egzaminu ustnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego.
§  20. 
1. 
Przebieg postępowania kwalifikacyjnego osoby zainteresowanej jest dokumentowany w protokole postępowania kwalifikacyjnego tej osoby, w którym umieszcza się informacje opisujące przebieg postępowania kwalifikacyjnego, w tym uzyskane wyniki egzaminu pisemnego i ustnego, o ile były one przeprowadzane.
2. 
Protokół postępowania kwalifikacyjnego zawiera szczegółowe uzasadnienie stanowiska odpowiednio w sprawie niedopuszczenia do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego albo w sprawie stwierdzenia braku kwalifikacji osoby zainteresowanej do nadania uprawnień zawodowych we wnioskowanym zakresie.
3. 
Uzasadnienie, o którym mowa w ust. 2, wymaga wskazania pytań oraz braków lub błędów w udzielonej odpowiedzi świadczących o tym, że osoba zainteresowana nie wykazała się wiedzą w stopniu wystarczającym do wykonywania przez nią samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.
4. 
Po podpisaniu protokołu postępowania kwalifikacyjnego przez wszystkie osoby przeprowadzające postępowanie przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego niezwłocznie ogłasza ustnie osobie zainteresowanej wynik postępowania kwalifikacyjnego. Czynność ta kończy postępowanie kwalifikacyjne.
§  21. 
Komisja kwalifikacyjna zwraca Głównemu Geodecie Kraju wniosek wraz z protokołem postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 20 ust. 1, nie później niż po upływie 5 dni roboczych od dnia zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.
§  22.  14
 W przypadku gdy:
1)
osoba zainteresowana nie została dopuszczona do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego,
2)
postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się wynikiem negatywnym,
3)
wniosek został pozostawiony bez rozpoznania na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy

- dołączone do wniosku dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w art. 44 lub art. 44a ustawy, wraz z fotografiami, o których mowa w§ 2 ust. 3 pkt 2, są zwracane osobie zainteresowanej.

§  23. 
Koszty postępowania kwalifikacyjnego ustala się, biorąc pod uwagę:
1)
koszty bezpośrednie, w których skład wchodzą koszty:
a)
wynagrodzenia za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego,
b)
materiałów i prac biurowych związanych z organizacją pracy komisji kwalifikacyjnej oraz przeprowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, w tym przygotowania formularzy protokołu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 20 ust. 1;
2)
koszty pośrednie, w których skład wchodzą koszty:
a)
organizowania posiedzeń komisji kwalifikacyjnej, a także posiedzeń prezydium komisji kwalifikacyjnej,
b)
opracowywania pytań egzaminacyjnych,
c)
związane z obsługą prac komisji kwalifikacyjnej, w tym zapewnienia wody pitnej dla osób zainteresowanych.
§  24. 
Wzór świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień zawodowych osobom zainteresowanym określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
7 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
8 § 10 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
9 § 13 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
10 § 13 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
11 § 13 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
12 § 13a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
13 § 16 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.
14 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 2023 r.