§ 9. - Uprawnienia pracownicze osób wykonujących pracę nakładczą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.3.19

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 czerwca 1996 r.
§  9.
1. 13
W razie rozwiązania przez nakładcę umowy z naruszeniem przepisów § 4-7a wykonawcy przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie.
2.
W razie rozwiązania umowy zawartej na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy wykonawcy przysługuje wyłącznie roszczenie o odszkodowanie.
3.
Organ rozstrzygający spory może zamiast przywrócenia do pracy przyznać odszkodowanie również w razie rozwiązania umowy zawartej na czas nie określony , jeżeli przywrócenie do pracy byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
4.
Odszkodowanie nie może być niższe od 1-miesięcznego wynagrodzenia i nie może przekraczać 3-miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
5.
Wykonawcy, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, obliczone jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, nie więcej niż za 3 miesiące. W tym wypadku czas pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, wlicza się do okresu pracy. Okres pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w pracy, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanej pracy.
6.
Wykonawcy, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu pracy okres pozostawania bez pracy odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.
13 § 9 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.28.165) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. (Dz.U.96.60.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 1996 r.