§ 75. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  75.
(1)
Statki, łodzie i tratwy mogą zatrzymywać się na dłuższy postój tylko w miejscach, wyznaczonych na ten cel przez organa nadzorcze.
(2)
Statki, łodzie i tratwy, które w danem miejscu nie są załadowywane ani wyładowywane ani też nie czekają na prześluzowanie, nie mogą bez zgody właściwych organów nadzorczych stać w miejscach, nieprzeznaczonych na dłuższy postój przy brzegu lub na szlaku żeglownym, dłużej niż trzy dni, a na kanałach żeglownych dłużej niż 24 godziny. Statki, łodzie i tratwy nie powinny obierać na dłuższy postój takiego miejsca, w którem przeszkadzałyby ruchowi innych statków, łodzi i tratew lub zagradzałyby dojście do przystani, portów, ładowni i zimowisk. Nie dotyczy to statków i łodzi, zatrudnionych przy robotach regulacyjnych, konserwacyjnych, pogłębiarskich i pomiarowych, jednakże i takie statki i łodzie, w miarę możności, nie powinny tamować żeglugi i spławu.
(3)
Statki, łodzie i tratwy nie powinny podczas postoju przy ścieżkach holowniczych zagradzać drogi pociągom holowanym na linie. Załoga wspomnianych statków, łodzi i tratew obowiązana jest bezzwłocznie podnosić w górę liny holownicze przechodzących pociągów, jak również składać na czas przejścia holowanych statków, łodzi i tratew swoje maszty, żórawiki i belki ładunkowe.
(4)
Podczas postoju w portach przy ładowniach nie wolno wywieszać nazewnątrz statku i łodzi kotwic, a stery powinny być umocowane w taki sposób, aby się nie ruszały.