§ 73. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  73.
(1)
Przybijanie i przymocowywanie do brzegu statków, łodzi i tratew dla czasowego postoju, jak również korzystanie z brzegu w celu umieszczenia na nim ładunku, załadowania lub wyładowania statku i łodzi, związania lub rozwiązania tratwy, jest dozwolone z zastrzeżeniem przestrzegania przepisów prawa wodnego i wydanych na jego podstawie rozporządzeń i zarządzeń, oraz przepisów rozporządzenia niniejszego i zarządzeń organów nadzorczych, wydanych na podstawie tych przepisów.
(2)
Przybijanie i przymocowywanie do brzegu statków, łodzi i tratew jest dozwolone, z wyjątkiem miejsc do tego celu zabronionych, jeśli nie powoduje przeszkody dla żeglugi, spławu i holowania lub uszkodzenia brzegów, budowli i urządzeń wodnych.
(3)
Statki i łodzie powinny przybijać możliwie blisko do brzegu i stawać w rzędzie w ten sposób, aby dzioby statków lub łodzi nie znajdowały się obok rufy statków lub łodzi, stojących przed niemi.
(4)
Nie wolno statkowi, łodziom i tratwom przybijać do brzegu bez zgody właściwych organów nadzorczych:
a)
w przejściach pod mostami i w obrębie 100 m powyżej i poniżej tych przejść;
b)
w takiej bliskości promów przewozowych, przy której ruch promu byłby utrudniony;
c)
przed ujściami dopływów i wewnątrz ostrych zakoli drogi wodnej; ograniczenie to nie dotyczy łodzi rybackich, zatrudnionych połowem, ani ujść rzek, przeznaczonych na miejsca ładowania;
d)
przy ładowniach publicznych, jeśli celem postoju nie jest załadowanie lub wyładowanie towarów;
e)
w miejscach, oznaczonych napisem, wzbraniającym przybijanie do brzegu.