§ 70. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  70.
(1)
Materjały, wydzielające przy zawilgoceniu gazy wybuchowe lub trujące, do których należą stopy metali z krzemem i manganem, jak żelazokrzem, glinokrzem, żelazomangan oraz węgliki metali, jak węglik wapnia (karbid), powinny być przewożone na statkach i łodziach w miejscach przewiewnych i zabezpieczonych od zawilgocenia, a na statkach i łodziach pasażerskich - w miejscach niedostępnych dla pasażerów. Stopy metali z krzemem i manganem powinny być przewożone w beczkach drewnianych lub naczyniach metalowych, suchych, szczelnie zamkniętych z napisem, w którym powinny być zamieszczone nazwa materjału i wyrazy "chronić przed wilgocią, nie wstrząsać", węgliki metali zaś w naczyniach metalowych suchych, hermetycznie zamkniętych, z napisem, w którym powinny być zamieszczanie nazwa materjału i wyrazy "chronić przed wilgocią".
(2)
Materjały trujące, niewymienione w ust. (1), powinny być przewożone w szczelnem opakowaniu i w miejscach niedostępnych dla pasażerów.
(3)
Materjały, budzące odrazę i wydzielające przykrą woń, jak nawóz, śmiecie, świeże skóry niesolone, kości, racice, muł kanalizacyjny, powinny być przewożone w szczególnem opakowaniu lub co najmniej osłonięte ze wszystkich stron w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu drogi wodnej. Wspomnianych materjałów nie wolno przewozić na statkach idących z pasażerami.