§ 30. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  30.
(1)
Na statkach i łodziach pasażerskich, na których są przygotowywane i przechowywane pokarmy, powinny być urządzone: kuchnia, spiżarnia albo lodownia i bufet.
(2)
W kuchni ściany powinny być malowane jasną farbą olejną, podłoga powinna być z materjału nieprzepuszczalnego. Blaty stołów, deski, stolnice powinny być z drzewa niesmolistego, niemalowane, jednolite, bez szczelin i szpar, naczynia metalowe cynowane w miarę potrzeby cyną, zawierającą najwyżej 1 % zanieczyszczenia.
(3)
Spiżarnia powinna być sucha, chłodna, należycie przewietrzana; zapasy powinny być umieszczane na półkach, większe zaś na legarach. Produkty powinny być zabezpieczone przed kurzem, działaniem promieni słonecznych; pojawiające się robactwo, myszy, powinno być szybko i radykalnie wytępione.
(4)
Bufet powinien mieć nawierzchnię nieprzemakalną. Artykuły żywności powinny być umieszczane w szklanych gablotkach i zabezpieczone przed kurzem, owadami i dotykaniem rękami. Do podawania produktów powinny być używane szczypce widelce, noże, łyżki, a do zawijania czysty, niezadrukowany papier.
(5)
Artykuły żywności, przeznaczone do spożycia, powinny być świeże, nieszkodliwe dla zdrowia, niesfałszowane, niepodrabiane. Woda, używana do picia, do przyrządzania pokarmów i napojów, do zmywania naczyń kuchennych i stołowych, powinna być przechowywana w zbiornikach zamkniętych i pobierana z nich przez kran, oraz powinna odpowiadać warunkom, wymaganym od dobrej wody do picia.
(6)
Kuchnia, spiżarnia, oraz pomieszczenie, w którem znajduje się bufet, powinny być utrzymane w czystości, codziennie przewietrzane i chronione przed muchami; podłogi powinny być zmywane lub zamiatane po skropieniu wodą. Naczynia i przyrządy kuchenne i stołowe powinny być codziennie oczyszczane. Bielizna stołowa powinna być czysta.
(7)
Do przyrządzania i podawania pokarmów mogą być dopuszczone tylko osoby zdrowe, w szczególności nie mogą być dopuszczone osoby dotknięte ostrą chorobą zakaźną lub gruźlicą w postaci niebezpiecznej dla otoczenia, chorobą skórną zaraźliwą lub wzbudzającą wstręt, nosiciele zarazków cholery i duru brzusznego, oraz osoby, stykające się z zakaźnie chorymi. Osoby, przyrządzające lub podawające pokarmy, powinny przestrzegać przy pracy wzorowej czystości, mieć czyste ręce, krótko obcięte paznokcie, być schludnie ubrane, nosić białe fartuchy z długiemi rękawami oraz białe czepki (czapki).