§ 114. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  114.
(1)
Statki, łodzie i tratwy, jak również pociągi holownicze powinny zatrzymać się w miejscach zamkniętych dla żeglugi i spławu, oznaczonych znakiem orientacyjnym Nr. 7 i wyczekać otwarcia szlaku żeglownego. Dalszą podróż mogą rozpocząć dopiero po uzyskaniu zgody właściwego organu nadzorczego.
(2)
Kierownik statku, łodzi lub tratwy powinien w razie zatarasowania szlaku żeglownego w sposób uniemożliwiający przejście, nie oznaczonego jeszcze znakiem orjentacyjnym Nr. 7, zatrzymać się i umieścić taki sam znak orjentacyjny na swoim statku, łodzi lub tratwie celem poinformowania innych statków, łodzi i tratew o napotkanej przeszkodzie. Nadjeżdżające statki, łodzie i tratwy powinny również zatrzymać się w odległości około 100 m od siebie i umieścić takie same znaki orjentacyjne. W pociągach holowniczych znak powyższy powinien być umieszczony na ostatniej przyczepce.
(3)
W razie wstrzymania ruchu żeglownego na poszczególnych odcinkach drogi wodnej z powodu niskiego stanu wody statki i łodzie, zatrzymane powyżej i poniżej takich przestrzeni, powinny umieścić znak orjentacyjny Nr. 7. Statki i łodzie o małem zanurzeniu mogą przechodzić przez wspomniane odcinki za zgodą właściwego organu nadzorczego.
(4)
Postanowień ust. 2 i 3 nie stosuje się do statków i łodzi o powierzchni do 20 m2 włącznie ani do statków i łodzi sportowych i rybackich bez względu na ich powierzchnię.