§ 102. - Uprawianie żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.37.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1934 r.
§  102.
(1)
Ustawianie się statków, łodzi i tratew, oczekujących na prześluzowanie, regulują z zachowaniem przepisów rozporządzenia niniejszego organa nadzorcze.
(2)
Statki, łodzie i tratwy powinny być śluzowane w następującej kolejności:
a)
statki i łodzie, spieszące z ratunkiem i pomocą;
b)
statki i łodzie, wiozące Prezydenta Rzeczypospolitej lub członków Rządu Polskiego;
c)
służbowo idące statki i łodzie z własnym napędem mechanicznym, należące do państwowego zarządu wodnego;
d)
służbowo idące statki i łodzie państwowe z własnym napędem mechanicznym;
e)
statki i łodzie z własnym napędem mechanicznym i ich przyczepki, uprawiające stałe rejsy, według ustalonych rozkładów jazdy;
f)
statki i łodzie, których główny ładunek stanowią materjały wybuchowe lub artykuły, ulegające szybkiemu zepsuciu;
g)
inne statki i łodzie z własnym napędem mechanicznym;
h)
statki i łodzie bez własnego napadu mechanicznego, stanowiące część składową pociągów holowniczych, o ile były holowane przez statki i łodzie z własnym napędem mechanicznym co najmniej na przestrzeni 30 km przed śluzą;
i)
inne statki bez własnego napędu mechanicznego;
j)
tratwy.
(3)
Śluzowanie statków i łodzi w obrębie poszczególnych grup, wymienionych w ust. (2), odbywa się w tej kolejności, w której statki i łodzie przybyły do śluzy. Organa nadzorcze mogą wyjątkowo zmienić kolejność śluzowania, jeżeli tego wymaga ciągłość lub bezpieczeństwo ruchu na drodze wodnej.
(4)
Statki i łodzie o powierzchni do 20m2 włącznie oraz statki i łodzie sportowe i rybackie bez względu na ich powierzchnię mogą być śluzowane przy sposobności śluzowania innych statków, łodzi lub tratew, o ile to nie jest połączone ze szkodą dla ogólnego ruchu. Przenoszenie wymienionych wyżej statków i łodzi przez teren śluzy może się odbywać tylko za zgodą organów nadzorczych.
(5)
Statki i łodzie, załadowane materiałami wybuchowemi, nie mogą być śluzowane łącznie z innemi statkami, łodziami lub tratwami.
(6)
Przejazd statków, łodzi i tratew przez śluzę, jak również przenoszenie statków i łodzi przez teren śluzy, powinny odbywać się pod kierunkiem organów nadzorczych. Załoga statków, łodzi i tratew powinna stosować się do zarządzeń wspomnianych organów i wykonywać roboty, związane ze śluzowaniem statków, łodzi i tratew.
(7)
Przy przechodzeniu przez śluzę należy unikać silniejszych uderzeń o wrota lub ściany śluz. Statki, łodzie i tratwy powinny być podczas śluzowania należycie umocowane.
(8)
Statki i łodzie z własnym napędem mechanicznym powinny wjeżdżać w śluzę i wyjeżdżać z niej zupełnie wolno; podczas pobytu w śluzie maszyny powinny być zatrzymane.