Rozdział 3 - Przepisy przejściowe i końcowe - Uposażenie zasadnicze dla typowych stanowisk służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej, jego wzrost z tytułu wysługi lat oraz szczegółowe zasady otrzymywania i wysokość dodatków do uposażenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.84.538

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2000 r.

Rozdział  3

Przepisy przejściowe i końcowe

§  16.
1.
Funkcjonariusz przeniesiony na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki nie przysługują lub przysługują w niższej wysokości, z wyjątkiem dodatku określonego w § 13, zachowuje prawo do tych dodatków według stawek obowiązujących przed przeniesieniem:
1)
w pełnej wysokości - jeżeli przeniesienie nastąpiło wskutek utraty zdolności do służby na danym stanowisku, która uzasadnia wypłatę dodatków, spowodowanej wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby, a funkcjonariuszowi przyznane zostało pieniężne odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu,
2)
w wysokości połowy ostatnio pobieranych dodatków, jeżeli został przeniesiony z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1 i zajmował stanowisko, na którym dodatki przysługiwały - przez okres 10 lat; kwotę dodatku zwiększa się o 5% ostatnio pobieranego dodatku za każdy pełny rok ponad 10 lat na określonym stanowisku, łącznie nie więcej jednak niż 100% ostatnio pobieranego dodatku.
2.
Funkcjonariusz pobierający dodatki, o których mowa w § 6 i 7, § 9-12 i 14, skierowany do Akademii Marynarki Wojennej i szkół resortowych, zachowuje prawo do dodatków w dotychczasowej wysokości, z tym że:
1)
dodatek za służbę na morzu albo dla personelu latającego i dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych - jeżeli pływa na jednostkach pływających lub odbywa loty w ramach programu szkolenia,
2)
dodatek za znajomość języków obcych - jeżeli znajomość języków jest w tym czasie wykorzystywana.
3.
W okresie choroby i urlopu funkcjonariusze otrzymują dodatki należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do tych dodatków lub ich wysokość.
4.
Funkcjonariuszom pozostającym bez przydziału służbowego (w dyspozycji), którzy na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym otrzymywali dodatki określone w § 5-7 i § 10-14, można:
1)
zachować prawo do tych dodatków:
a)
na okres nie przekraczający 3 miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu, w którym zostali odwołani ze stanowiska,
b)
w przypadku długotrwałego leczenia szpitalnego lub rehabilitacyjnego w związku ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu zaistniałym w czasie pełnienia służby,
c)
w razie oddelegowania do wykonywania pracy poza Strażą Graniczną,

lub

2)
ponownie je przyznać za ostatni miesiąc przed zwolnieniem ze służby - w razie nabycia uprawnień do emerytury lub renty.
§  17.
Funkcjonariusze, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia pobierali dodatek strefowy na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do tego dodatku do czasu ukończenia przez dziecko nauki, jeżeli spełnione są jednocześnie pozostałe warunki uzasadniające jego wypłatę.
§  18.
Funkcjonariusze pobierający na podstawie dotychczasowych przepisów dodatki do uposażenia zachowują prawo do ich otrzymywania w dotychczasowej wysokości, jeżeli zgodnie z przepisami rozporządzenia przysługiwałyby im dodatki w niższej wysokości.
§  19.
W przypadku ustania warunków uzasadniających otrzymywanie dodatków wymienionych w § 5-7 i § 10-14 z innych względów niż wymienione w § 16 ust. 2 i 3, prawo do tych dodatków wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające ich otrzymywanie.
§  20.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 14 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 marca 1997 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Straży Granicznej dla typowych stanowisk służbowych oraz wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat (Dz. Urz. MSWiA Nr 4, poz. 33),
2)
zarządzenie nr 15 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 marca 1997 r. w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. Urz. MSWiA Nr 4, poz. 34).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1998 r.