Uposażenie wojskowych zawodowych w stanie nieczynnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 stycznia 1923 r.
w sprawie uposażenia wojskowych zawodowych w stanie nieczynnym.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) zarządza się co następuje:
Zawodowy oficer przeniesiony w stan nie czynny na skutek udzielenia mu długoterminowego urlopu:
a)
przed przesłużeniem 15 lat w stanie czynnym nie otrzymuje żadnego uposażenia,
b)
po przesłużeniu w wojsku polskiem 15 lat, otrzymuje przez pierwsze sześć miesięcy pełna uposażenie, przez resztę czasu pozostawania w stanie nieczynnym nie pobiera żadnego uposażenia.
Szeregowy zawodowy, przeniesiony w stary nieczynny w końcowym okresie służby, na skutek udzielenia mu urlopu, celem odbycia kursu lub praktyki, potrzebnej do uzyskania stanowiska w służbie cywilnej państwowej lub prywatnej, otrzymuje uposażenie jak w stanie czynnym.
Wojskowi zawodowi w stanie nieczynnym z powodu czasowej niezdolności do służby, stwierdzonej przez komisją superrewizyjną, otrzymują przez pierwsze pot roku przebywania w stanie nieczynnym pełne uposażenie, przez resztą czasu przebywania.

W stanie nieczynnym - uposażenie w wysokości uposażenia emerytalnego, jakieby im się należało, gdyby ich niezdolność do służby była trwałą. Ci zaś, którymby prawo do uposażenia emerytalnego nie przysługiwało, otrzymują po upływie pół roku przebywania w stanie nieczynnym uposażenie w wysokości najniższego uposażenia emerytalnego.

Wojskowi zawodowi w stanie nieczynnym z powodu czasowej niezdolności do służby, stwierdzonej przez komisje, superrewizyjną przy współudziale delegata Ministerstwa Skarbu, których niezdolność do służby powstała z przyczyn związanych ze służbą wojskową, otrzymują przez cały czas pozostawania w stanie nieczynnym pełne uposażenie.

Wojskowi zawodowi w stania nieczynnym z powodu zredukowania etatów, otrzymuje pełna uposażenie w ciągu lat 3, o ile zaś nadal pozostają z powyższej przyczyny w stanie nieczynnym nie otrzymują żadnego uposażenia.
Do szeregowych zawodowych, przeniesionych ze stanu nieczynnego do rezerwy, mają zastosowanie postanowienia art. 48 i 49 ustawy z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699).
Postanowienia art. 53 i 54 ustawy z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) odnoszą się do wojskowych zawodowych, pozostających w stanie nieczynnym, o ile pobierają uposażenie w całości lub części.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.