§ 5. - Uposażenie pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów leczniczo-wychowawczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów opiekuńczo-rehabilitacyjnych i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.58.346

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1991 r.
§  5.
1.
Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości wynoszącej po 5 latach pracy 5% miesięcznego uposażenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego uposażenia zasadniczego.
2. 8
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, z wyłączeniem okresów zatrudnienia w tych zakładach, w których stosunek pracy wygasł wskutek porzucenia pracy przez pracownika lub został rozwiązany przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
3.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Prawo do dodatku ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów zatrudnienia podstawowego bez względu na to, czy dodatkowe zatrudnienie ma miejsce w tym samym, czy w innym zakładzie pracy.
5.
Zmiana wysokości dodatku za wysługę lat, wynikająca z osiągnięcia określonej liczby lat pracy, następuje od pierwszego dnia najbliższego miesiąca kalendarzowego.
6.
Dodatek za wysługę lat wypłaca się za wszystkie dni pracy i dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy, za które pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy z ubezpieczenia społecznego.
7.
Pracownikowi nie przysługuje dodatek za wysługę lat w miesiącu, w którym:
1)
porzucił pracę,
2)
zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy.
8 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.25.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.