§ 23. - Uposażenie pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.55.309

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1957 r.
§  23.
(1)
W razie dostania się pracownika ze służby wojskowej, z wojskowej służby komunikacji w obronie Państwa lub ze służby kolejowej do niewoli lub zaginięcia na terenie działań wojennych albo na terenie zajętym przez nieprzyjaciela prawo do uposażenia ulega zawieszeniu do dnia jego powrotu. Jeżeli jednak przebywający w niewoli (zaginiony) pozostawił rodzinę (żonę, dzieci), zawieszeniu ulega tylko połowa uposażenia.
(2)
Rodzina (żona, dzieci) przebywającego w niewoli (zaginionego) pracownika, której jest jedynym żywicielem, otrzymuje różnicę między wypłacanym jej uposażeniem wojskowym a połową uposażenia pracownika w służbie kolejowej. W tych samych granicach wypłaca się żonie, żyjącej w separacji oraz dzieciom pracownika, jeżeli pobierają alimenty, część uposażenia w wysokości alimentów.
(3)
W przypadkach, w których okoliczności towarzyszące dostaniu się do niewoli wskazują na to, że pracownik popadł w niewolę rozmyślnie, zawiesza się również prawo do uposażenia rodzinie.
(4)
Po powrocie pracownika i po stwierdzeniu, że dostał się do niewoli lub zaginął bez własnej winy, otrzymuje on za cały czas niewoli (zaginięcia) uposażenie, określone w § 24 ust. (3), z potrąceniem kwot uposażenia, wypłaconego rodzinie w czasie jego niewoli (zaginięcia).
(5)
Jeżeli pracownik, który zaginął na terenie działań wojennych, lub na terenie zajętym przez nieprzyjaciela, nie odnajdzie się najpóźniej w ciągu roku od dnia ratyfikacji pokoju, rodzina zaginionego traci prawo do uposażenia, otrzymuje natomiast tymczasowe zaopatrzenie w myśl obowiązujących przepisów. W wyjątkowych przypadkach Minister Komunikacji władny jest przedłużyć ten termin.