§ 17. - Uposażenie pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.39.255

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.
§  17.
1.
Prawo do uposażenia powstaje z dniem, który został w umowie o pracę (piśmie nominacyjnym) ustalony jako dzień przystąpienia do pracy.
2.
Prawo do uposażenia gaśnie:
1)
w razie śmierci pracownika - z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym śmierć nastąpiła,
2)
w razie rozwiązania stosunku pracy w inny sposób - z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym stosunek pracy został rozwiązany.
3.
Przepisu ust. 2 pkt 2 nie stosuje się, w razie gdy pracownik porzucił pracę lub gdy z pracownikiem rozwiązano stosunek pracy z jego winy. W tym wypadku pracownik zobowiązany jest zwrócić odpowiednią część uposażenia za dni nie przepracowane, obliczoną według zasad określonych w ust. 6.
4.
W razie przejścia (mianowania) pracownika na wyższe lub inne stanowisko zmiana uposażenia następuje z dniem przejścia (mianowania). Jeżeli przejście (mianowanie) na wyższe lub inne stanowisko związane jest z przeniesieniem na nowe miejsce służbowe (§ 15), zmiana wysokości uposażenia następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po zwolnieniu od poprzednich obowiązków służbowych.
5.
Pracownik traci prawo do uposażenia za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz za czas odbywania kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądowym lub orzeczeniem administracyjnym.
6.
Uposażenie za 1 dzień pracy wynosi 1/30 uposażenia miesięcznego.