Dział 4 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Uposażenie i automatyczne przechodzenie nauczycieli do wyższych grup uposażenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.14.85

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1950 r.

Dział  IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  27.
1. 11
Przy wymiarze uposażenia nauczycieli władze, wyznaczone przez właściwego ministra, zaliczą do czasu służby czas udowodnionej pracy nauczycielskiej w szkolnictwie polskim jawnym na terenach okupowanych. Właściwy minister (Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego) może zaliczyć do czasu służby czas udowodnionej pracy nauczycielskiej za granicą, jeśli objęcie obowiązków służbowych przez nauczyciela nastąpiło w terminie określonym w ust. 3 lit. a lub w ust. 4 art. 1 dekretu z dnia 22 października 1947 r. o unormowaniu stosunku pracy pracowników publicznych przebywających za granicą (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 387). Okres pracy w wymiarze co najmniej 14 godzin tygodniowo podlega zaliczeniu w całości, okres zaś pracy w wymiarze poniżej 14 godzin tygodniowo- w połowie. Władze mogą zarządzić zbadanie pracy nauczyciela w okresie okupacji przez komisję weryfikacyjną.
2.
O zaliczalności okresu wojennego we wszystkich innych przypadkach odnoszących się do osób wymienionych w ust. 1 decydują komisje weryfikacyjne powołane przez właściwego ministra, który ustali ich skład i kompetencje oraz zasady zaliczalności. Właściwy minister może ustalić przypadki, w których okres ten zaliczony będzie tylko w części.

Właściwy minister może również zarządzić w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie zaliczanie okresu wojennego lub jego części, a zwłaszcza czasu pracy w zorganizowanym tajnym nauczaniu, w wymiarze wyższym niż pojedynczy, nie wyższym wszakże niż podwójny.

3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do tych nauczycieli zatrudnionych w szkołach, zakładach i przedszkolach oraz na kursach, podległych Ministrowi Oświaty, którzy bez ważnych powodów nie zgłosili się w terminie ustalonym przez Ministra Oświaty do objęcia służby w szkolnictwie państwowym lub publicznym lub którzy do tej służby nie zostali przyjęci.
§  28.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 1948 r. o zasadach zaszeregowania i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych nauczycieli oraz o trybie ustalania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i za czynności dodatkowe nauczycieli (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 322).
§  29.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Oświaty i Ministrowi Skarbu oraz właściwym ministrom - w zakresie podległych im szkół, zakładów i przedszkoli oraz kursów.
§  30.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.
11 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 1950 r. (Dz.U.50.39.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1950 r.