Umundurowanie urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.33.200

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1926 r.
w sprawie umundurowania urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej.

Na zasadzie art. 35 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza się. co następuje:
Dla następujących urzędników służby dyplomatycznej, a to: Ambasadorów, Posłów Nadzwyczajnych i Ministrów Pełnomocnych, Ministrów Rezydentów, Radców, Sekretarzy i Attaches Ambasad i Poselstw oraz służby konsularnej a to: Konsulów Generalnych, Konsulów, Wicekonsulów i Attaches Konsularnych ustala się umundurowanie według wzoru, określonego niniejszem rozporządzeniem.
Zasadniczy kolor umundurowania jest dla urzędników służby dyplomatycznej i konsularnej granatowy.

Umundurowanie obejmuje:

a)
Frak:

Sukno jednakowe dla całego fraka z kołnierzem i mankietami- Frak zapięty na 9 guzików z zapiętym stojącym kołnierzem. Haft, zależnie od stanowiska, na kołnierzu, mankietach, patkach i na piersiach o motywie liści dębowych z żołędziami (wzory №№ 1. 3, 4). Kanty całego fraka, kołnierza, mankietów i patek, obwiedzione galonem złotym, wypukłym, potrójnym 2 amarantową wypustką (wzory №№ 6, 7). Guziki matowe, złote, okrągłe, lekko wypukłe z wyciśniętym wypukłym orłem (wzory №№ 8 i 9).

b)
Spodnie:

Sukno to samo co dla całego munduru. Krój wojskowy formy długiej ze strzemiączkami sukiennemi. Galon złoty na szwach, płaski, maszynowy z motywami liści dębowych (wzór № 10).

c)
Kapelusz:

Kapelusz filcowy czarny, stosowany, podłużny, składany, płaski (wzór № 12). Po prawej stronie kokarda narodowa, okrągła, karbowana z lamy srebrnej, z wypustką w środku, koloru czerwonego (jak na godle państwowem). Kokarda spięta galonem złotym, przeplatanym, zapiętym na jeden guzik i godłem państwowem (wzór № 13). Pióra strusie, białe lub czarne zależnie od stanowiska, wszyte po obu stronach wzdłuż grzbietu kapelusza

d)
Szpada:

Szpada prosta z rękojeścią z perłowej masy, bez jelca z rozpiętym orłem złoconym w formie krzyża (wzory №№ 14, 15, 16).

e)
Obuwie,

Trzewiki czarne, lakierowane, typu wojskowego bez kapki.

f)
Rękawiczki'

Białe skórkowe.

g)
Płaszcz:

Płaszcz dwurzędowy zapięty na 10 guzików metalowych z godłem Państwa. Krój luźny, plecy z kontrafałdą, ujęte patką szerokości 8 cm., zapiętą na dwa guziki. Kołnierz aksamitny, czarny z amarantową wypustką. Rękawy szerokie, mankiety wysokie, odwinięte i wypustką amarantową (wzory №№ 17 i 18).

h)
Peleryna:

Peleryna lego samego koloru co mundur z kołnierzem aksamitnym o wypustce amarantowej. Król włoski fasonu "cappa" (wzór № 19)

Odznaki przy poszczególnych stanowiskach są następujące:
a)
dla Ambasadorów:

pełny haft na kołnierzu, mankietach, piersiach (wzór № 5) i patkach, galon podwójny, złoty, na spodniach z amarantową wypustką na szwie (wzór № 11). Pióra strusie białe na kapeluszu;

b)
dla Posłów Nadzwyczajnych i Ministrów Pełnomocnych oraz Ministrów Rezydentów:

pełny haft na kołnierzu, mankietach, piersiach i patkach, galon pojedynczy złoty na spodniach, Pióra strusie białe na kapeluszu.

c)
dla Radców Ambasad i Poselstw:

pełny haft na kołnierzu, mankietach l patkach, Pojedynczy galon złoty na spodniach. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

d)
dla Sekretarzy Ambasad l Poselstw:

pełny haft na kołnierzu. Galon na spodniach pojedynczy, złoty. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

e)
dla Attaches Ambasad i Poselstw:

jedna gałązka motywu haftowanego na kołnierzu (wzór № 2). Galon pojedynczy, złoty na spodniach. Pióra strusie czarne na kapeluszu;

f) 2 dla Konsulów Generalnych:

mundur Radcy Poselstwa, kapelusz bez piór;

g) 3 dla Konsulów:

mundur Sekretarza Poselstwa, kapelusz bez piór;

h) 4 dla Wicekonsulów:

mundur attachés Poselstwa, kapelusz bez piór.

i)
dla Attaches Konsularnych:

mundur Wicekonsula, lecz bez żadnego haftu.

Ma placówkach, gdzie zwyczaj wymaga używania krótkich spodni, dozwolone jest noszenie do munduru spodni krótkich, białych lub czarnych, oraz stosownie do tego białych lub czarnych pończoch jedwabnych i czółenek lakierowanych czarnych z kokardą jedwabna, czarną, ewentualnie opatrzonych srebrną klamrą.
Urzędnicy, wymienieni w § 1, którzy sprawią sobie umundurowanie, ustalone niniejszem rozporządzeniem, mogą używać go w wypadkach, przewidzianych przez miejscowy Protokół Dyplomatyczny.
Urzędnicy centrali mogą używać umudurowania, ustalonego rozporządzeniem niniejszem, dla równorzędnych ich stopniowi służbowemu wymienionych w § 1 urzędników dyplomatycznych i konsularnych we wszystkich wypadkach, gdy z tytułu swoich obowiązków służbowych występują przy Korpusie Dyplomatycznym, akredytowanym przy Rzeczypospolitej Polskiej w tych okolicznościach, kiedy Korpus Dyplomatyczny obowiązany jest być w mundurach. Pozatem zaś w wypadkach, gdy z tegoż tytułu powołani są do uczestniczenia w przyjęciach Głowy Państwa Obcego lub w podróży zagranicę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych określi dokładnie jakim urzędnikom i w jakich wypadkach prawo to będzie przysługiwało.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
2 § 3 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
3 § 3 lit. g) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
4 § 3 lit. h) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 lutego 1928 r. (Dz.U.28.20.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1928 r.