§ 13. - Umundurowanie policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.74.466

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2000 r.
§  13.
1.
Ubiór galowy lub wyjściowy ze sznurem galowym, odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się:
1)
w dniach świąt państwowych,
2)
w czasie uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień i ślubowania policjantów,
3)
podczas innych ważnych uroczystości - na polecenie Komendanta Głównego Policji, komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji oraz komendantów szkół Policji.
2.
Ordery i odznaczenia nosi się na wstążkach na lewej stronie piersi z prawa na lewo, w kolejności określonej przez akt prawny ustanawiający order lub odznaczenie. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, odpowiednio po orderach i odznaczeniach polskich.
3.
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić:
1)
podczas uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań - jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne decyzje,
2)
podczas uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy - jeżeli policjant występuje w umundurowaniu.
4.
Policjanci noszą baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród pozostałych nosi się baretkę każdego odznaczenia najwyższego stopnia. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji oraz komendanci szkół Policji mogą zarządzić noszenie ubioru galowego i wyjściowego ze sznurem galowym również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1, ustalając jednocześnie obowiązek występowania z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami.