Rozdział 2 - Warunki otrzymywania umundurowania oraz wyekwipowania - Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1200

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 stycznia 2024 r.

Rozdział  2

Warunki otrzymywania umundurowania oraz wyekwipowania

§  2. 
1. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie z normami określonymi w zestawach.
2. 
Warunki i normy umundurowania i wyekwipowania w zestawach są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1) 1
 zasadnicze, które jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 1-27 i 46;
2)
specjalistyczne, które jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 28-45.
§  4. 
Żołnierz zawodowy może otrzymać przedmioty umundurowania i wyekwipowania określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia, jeżeli uzasadniają to warunki, w jakich są wykonywane obowiązki służbowe.
§  5. 
1. 
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania zasadniczego dla żołnierza zawodowego w przypadku:
1)
powołania do zawodowej służby wojskowej - jest rozkaz personalny o powołaniu;
2)
wyznaczenia na stanowisko służbowe, mianowania lub przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych - jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę, stwierdzający wyznaczenie go na stanowisko.
2. 
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania specjalistycznego jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz zawodowy otrzymuje z jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje, lub z punktu zaopatrywania.
4. 
Podstawą rozliczenia żołnierza zawodowego z umundurowania i wyekwipowania jest rozkaz dzienny (decyzja) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
§  6. 
Żołnierz zawodowy otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie z przeznaczeniem do użytkowania na okres wskazany w załącznikach do rozporządzenia lub na czas wykonywania określonych czynności służbowych, zwany dalej "okresem używalności".
§  7. 
Umundurowanie i wyekwipowanie przechodzące na własność z chwilą wydania:
1)
żołnierza zawodowego z wyjątkiem studenta w akademii, szkole i uczelni wojskowej jest określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach 1-4, 9-12 i 17-20 oraz w uwagach pod pozostałymi zestawami;
2)
żołnierza - studenta w akademii, szkole i uczelni wojskowej jest określone w uwagach do poszczególnych zestawów należności.
§  8. 
1. 
Do okresu używalności umundurowania i wyekwipowania nie wlicza się okresu:
1)
przebywania w areszcie tymczasowym;
2)
odbywania kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub kary aresztu wojskowego;
3)
przebywania na urlopach wychowawczych, urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopach rodzicielskich;
4) 2
 przeniesienia do dyspozycji, jeżeli w tym czasie nie były wykonywane zadania służbowe.
2. 
Żołnierz zawodowy, w stosunku do którego prawomocnie umorzono postępowanie karne lub dyscyplinarne lub który został prawomocnie uniewinniony, otrzymuje należne umundurowanie i wyekwipowanie z zachowaniem ciągłości zaopatrywania, odpowiednio, od dnia:
1)
zastosowania aresztu tymczasowego;
2)
rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności lub kary aresztu wojskowego.
§  9. 
1. 
W przypadku utraty, zniszczenia lub obniżenia wartości użytkowej uprzednio wydanego umundurowania oraz wyekwipowania żołnierz zawodowy może otrzymać umundurowanie i wyekwipowanie przed upływem okresu używalności, z zachowaniem ciągłości okresu używalności.
2. 
Organem właściwym w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest dowódca jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje.
§  10. 
1. 
W przypadku śmierci żołnierza zawodowego dowódca wojskowej jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania galowego, wyjściowego, polowego lub ćwiczebnego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
2. 
W przypadku śmierci żołnierza zawodowego przeniesionego do rezerwy lub w stan spoczynku dowódca jednostki budżetowej może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania galowego, wyjściowego, polowego lub ćwiczebnego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
§  11. 
W przypadku wyznaczenia żołnierza zawodowego na tożsame stanowisko służbowe w innej jednostce wojskowej zatrzymuje on przedmioty umundurowania i wyekwipowania specjalistycznego stanowiące jego indywidualne wyposażenie.
§  12. 
Żołnierz zawodowy wyznaczony na stanowisko służbowe w jednostce wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny kolor umundurowania:
1)
nie otrzymuje dodatkowo umundurowania i wyekwipowania; przemundurowanie tego żołnierza następuje z upływem okresu używalności przedmiotów wydawanych w naturze na własność;
2)
może być zwolniony z obowiązku przemundurowania, o którym mowa w pkt 1, na jego wniosek, przez dowódcę (szefa, komendanta) jednostki wojskowej;
3)
otrzymuje umundurowanie galowe i wyjściowe w kolorze rodzaju Sił Zbrojnych, na którego noszenie uzyskał zgodę.
§  13. 
1. 
Jeżeli żołnierz zawodowy nabył uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania według innego zestawu, to:
1)
pozostawia się powtarzające się w obu zestawach lub występujące w poprzednim zestawie, zaliczając poprzedni okres używalności;
2)
uzupełnia się o występujące tylko w nowym zestawie na przewidziany okres używalności.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się w przypadku powołania żołnierza pełniącego służbę zasadniczą do zawodowej służby wojskowej.
§  14. 
1. 
Okres używalności umundurowania i wyekwipowania, wchodzącego w skład ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego, liczy się od roku zaopatrzeniowego, w którym zostało pobrane, do roku, w którym mija okres używalności. Należności te realizuje się w trakcie trwania całego roku zaopatrzeniowego, zgodnie z planami opracowanymi w jednostkach zaopatrujących.
2. 
Okres używalności umundurowania i wyekwipowania, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach 1-4, 9-12 i 17-20, wydanych żołnierzowi zawodowemu, skraca się odpowiednio do dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym powstaje uprawnienie do wydania kolejnego umundurowania oraz wyekwipowania. Rok zaopatrzeniowy trwa od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia.
3. 
Żołnierz zawodowy uprawniony do umundurowania i wyekwipowania zasadniczego otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie przewidziane dla jego specjalności, a realizujący różne zadania - wymienione w różnych zestawach specjalistycznych - stosownie do specyfiki wykonywanych czynności służbowych.
§  15. 
1. 
Żołnierzom zawodowym w zamian za przedmioty określone w zestawach w załączniku nr 1 do rozporządzenia można wydawać zamienniki.
2. 
Wykaz przedmiotów wydawanych zamiennie oraz okresy ich używalności są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.  3
 Żołnierzom zawodowym można wydawać przedmioty określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, poza należnościami ujętymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w celu zabezpieczenia potrzeb szkoleniowych i operacyjnych.
1 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.
2 § 8 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.
3 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2024 r.