Rozdział 2 - Zasady otrzymywania umundurowania i wyekwipowania - Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.121.812

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2012 r.

Rozdział  2

Zasady otrzymywania umundurowania i wyekwipowania

§  2.
Uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania powstaje z dniem powołania lub wcielenia do czynnej służby wojskowej, nadania przydziału kryzysowego, wyznaczenia na stanowisko służbowe lub przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych.
§  3.
1.
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie z normami określonymi w zestawach.
2.
Normy umundurowania w zestawach określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Normy wyekwipowania w zestawach określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
zasadnicze, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 1-8 oraz w załączniku nr 2 do rozporządzenia w zestawach nr 1-12;
2)
specjalistyczne, z dniem przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w zestawach nr 9-22 oraz w załączniku nr 2 do rozporządzenia w zestawach nr 13-35.
§  5.
1.
Podstawą do wydania umundurowania i wyekwipowania dla żołnierza jest rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, stwierdzający wyznaczenie go na stanowisko, a w przypadku powołania żołnierza w trybie alarmowym - karta powołania.
2.
Podstawą do wydania umundurowania oraz wyekwipowania specjalistycznego jest rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową.
3.
Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz otrzymuje z magazynu jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje, lub w macierzystym pododdziale.
§  6.
1.
Przedmioty umundurowania i wyekwipowania wydane żołnierzowi wpisuje się do wkładki mundurowej do książeczki wojskowej.
2.
Wykazy przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, o których mowa w ust. 1, wydawanych:
1)
żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
absolwentowi szkoły wyższej określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
3)
żołnierzowi służby przygotowawczej określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4)
żołnierzowi rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy poprzez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3.
Pozostałe umundurowanie i wyekwipowanie, nieobjęte wykazami, o których mowa w ust. 2, żołnierz otrzymuje w macierzystym pododdziale. Przedmioty te ujmuje się w karcie indywidualnego wyposażenia i ewidencjonuje w książce mienia pododdziału.
§  7.
1.
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie z przeznaczeniem do użytkowania na okres, na który zostało przydzielone, zwany dalej "okresem używalności", z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Okresu używalności nie stosuje się dla umundurowania i wyekwipowania przysługującego żołnierzom pełniącym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; nowe przedmioty przydziela się w miarę zużycia (zniszczenia).
3.
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
na własność:
a)
z chwilą wydania,
b)
po upływie okresu używalności;
2)
na czas wykonywania określonych czynności służbowych.
§  8.
Umundurowanie i wyekwipowanie przechodzą na własność żołnierza - stosownie do uwag zawartych w poszczególnych zestawach załączników nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie na czas wykonywania czynności służbowych z obowiązkiem ich zwrotu w przypadku:
1)
przeniesienia na inne stanowisko służbowe, na którym taki przedmiot nie przysługuje;
2)
zmiany normy umundurowania lub wyekwipowania;
3)
zwolnienia z pełnienia obowiązków służbowych.
2.
Żołnierz wykonujący różne czynności służbowe może otrzymywać przedmioty wymienione w różnych zestawach specjalistycznych, stosownie do specyfiki tych czynności.
§  10.
Żołnierz rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy poprzez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, może przechowywać umundurowanie i wyekwipowanie zasadnicze w miejscu zamieszkania.
§  11.
Żołnierz zasadniczej służby wojskowej oraz pełniący służbę przygotowawczą powołany do zawodowej służby wojskowej zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem przedmiotów przechodzących na jego własność.
§  12.
1.
Żołnierz zwalniany z czynnej służby wojskowej zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem tego, które przechodzi na jego własność.
2.
Umundurowanie i wyekwipowanie wpisane do wkładki mundurowej żołnierz zwraca do magazynu jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym w dniu zwolnienia pozostawały, z zastrzeżeniem ust. 1.
3.
Pozostałe umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz zdaje w macierzystym pododdziale.
4.
W przypadku śmierci żołnierza otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie nie podlegają zwrotowi.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, podstawę rozliczenia stanowi rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) o skreśleniu żołnierza z ewidencji jednostki.
§  13.
1.
Żołnierz zwalniany z czynnej służby wojskowej przekazuje wkładkę mundurową organowi do spraw osobowych jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał w dniu zwolnienia, jako dowód rozliczenia się z otrzymanych umundurowania i wyekwipowania.
2.
Wkładka mundurowa, po zwolnieniu żołnierza z czynnej służby wojskowej, podlega zniszczeniu przez organ do spraw osobowych jednostki budżetowej, przy współudziale szefa służby mundurowej.
§  14.
Żołnierz rezerwy, z wyjątkiem tego, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe po ich odbyciu zwraca umundurowanie i wyekwipowanie wydane mu do użytkowania na czas ćwiczenia lub przeszkolenia, z wyjątkiem tego, które przechodzi na jego własność.
§  15.
W przypadku śmierci żołnierza dowódca jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania wyjściowego lub polowego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia i oznak stopni.
§  16.
Żołnierz przenoszony do innego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podlega przemundurowaniu na wzór i kolor umundurowania właściwy dla danego rodzaju sił zbrojnych.
§  17.
1.
Żołnierz, który nabył uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania według innego zestawu umundurowania i wyekwipowania niż ten zestaw, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1 lit. b, nie zwraca go; uzupełnia się umundurowanie i wyekwipowanie nieobjęte poprzednim zestawem.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pozostałe umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
powtarzające się w obu zestawach - pozostawia się żołnierzowi, zaliczając poprzedni okres użytkowania;
2)
występujące tylko w poprzednim zestawie - podlegają zwrotowi;
3)
występujące tylko w nowym zestawie - uzupełnia się na przewidziany okres używalności.
§  18.
1.
Żołnierz zasadniczej służby wojskowej, absolwent szkoły wyższej, żołnierz służby przygotowawczej oraz żołnierz rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, przenoszony (oddelegowany) do innej jednostki wojskowej w celu pełnienia dalszej służby zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie ujęte we wkładce mundurowej do książeczki wojskowej.
2.
Żołnierz rezerwy odbywający ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, z wyjątkiem żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, przenoszony do innej jednostki wojskowej zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie, wydane w jednostce budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał.
3.
Umundurowanie i wyekwipowanie, o których mowa w ust. 2, wpisuje się do przekazu mundurowego.
§  19.
1.
Żołnierz, który został tymczasowo aresztowany, zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie, które miał na sobie w momencie zatrzymania.
2.
Żołnierz kierowany do odbycia kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub kary aresztu wojskowego zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem tego, które przeszło na jego własność z chwilą wydania lub przechodzi na jego własność po okresie używalności.
3.
Umundurowanie i wyekwipowanie, o których mowa w ust. 1, zwraca się do jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje.
4.
Żołnierz, który został tymczasowo aresztowany, a nastąpiło w stosunku do niego umorzenie postępowania karnego lub wydany został prawomocny wyrok uniewinniający, otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie należne od dnia aresztowania.