§ 2. - Umundurowanie funkcjonarjuszy polskiej marynarki handlowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.41.348

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1922 r.
§  2.
Umundurowanie urzędników:
1)
czapka kroju międzynarodowego (wzór 9), koloru ciemno granatowego; daszek skórzany, lakierowany na czarno; otok czapki pokryty czarną morową wstążką. Na otoku ponad daszkiem sznurek kręcony złoty z guzikami złotem i z kotwicą (wzory 4 i 5); na przedzie emblemat wielki (wzór 1). Latem górna część czapki z białego lżejszego materiału.
2)
Mundur:
a)
Surdut (wzór 11) koloru c. granatowego- długi do kolan. Kołnierz wykładany. Dwa rzędy guzików złotych (po 5 szt.) z kotwicą (wzór 3). Z tyłu klapy z czterema guzikami (wzór 3), Na rękawach oznaki, stosownie do kategorji (wzór 8).
b)
Kurtka granatowa (wzór 12). Kołnierz wykładany. Dwa rzędy guzików (po. 5 szt.) Z boków dwie kieszenie wewnętrzne z klapami. Na rękawach oznaki, stosownie do kategorji (wzór 8).
c)
Kurtka letnia (wzór 13). Lżejszy materjał koloru białego. Kołnierz stojący. Cztery kieszenie zewnętrzne z klapami. Zapięcie na 5 guzików (wzór 3). Na rękawach oznaki, stosownie do kategorji (wzór 8).

Przy surducie obowiązuje biały stojący kołnierzyk z rożkami z czarnym motylkiem, przy kurtce granatowej - kołnierzyk biały dowolny z długim czarnym krawatem.

Urzędnicy, posiadający dyplom kapitanów marynarki handlowej, wzgl. oficerów morskich marynarki wojennej na rękawach surduta, kurtki granatowej i letniej prócz oznaki (wzór 8) noszą emblemat mały (wzór 2).

3)
Spodnie - do surduta i kurtki granatowej - koloru c. granatowego, długie, kloszowe, - do kurtki białej - białe tegoż typu.
4)
Płaszcz koloru ciemno granatowego (wzór 14). Kołnierz wykładany otwarty. Dwie kieszenie wewnętrzne z klapami. Dwa rządy guzików złotych z kotwicą (po 5 szt.) (wzór 3). Z tyłu dragon z klapami na 2 guziki. Odznak niema.