Rozdział 4 - Zasady i sposób noszenia umundurowania i wyposażenia specjalnego, orderów, odznaczeń i medali - Umundurowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.123.1033

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 2005 r.

Rozdział  4

Zasady i sposób noszenia umundurowania i wyposażenia specjalnego, orderów, odznaczeń i medali

§  19.
Funkcjonariusze noszą umundurowanie służbowe - letnie lub zimowe i umundurowanie wyjściowe.
§  20.
1.
Funkcjonariusze noszą umundurowanie letnie w okresie letnim trwającym od dnia 1 maja do dnia 30 września.
2.
Funkcjonariusze noszą umundurowanie zimowe w okresie zimowym trwającym od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.
3.
Miesiące kwiecień i październik stanowią okres przejściowy, w których, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, dopuszczalne jest noszenie umundurowania letniego lub zimowego.
§  21.
1.
Funkcjonariuszom zabrania się noszenia składników umundurowania w połączeniu z elementami ubioru cywilnego oraz z przedmiotami, które naruszają powagę munduru.
2.
Zezwala się na noszenie składników wyposażenia specjalnego w połączeniu z następującymi składnikami umundurowania:
1)
pasem głównym skórzanym;
2)
paskiem do spodni;
3)
peleryną;
4)
rękawiczkami skórzanymi letnimi i zimowymi;
5)
skarpetami letnimi i zimowymi;
6)
szalikiem zimowym;
7)
podkoszulkiem w kolorze czarnym;
8)
ubraniem treningowym.
§  22.
1.
Mundur wyjściowy ze sznurem galowym, orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się podczas:
1)
uczestnictwa w obchodach świąt państwowych;
2)
wręczania sztandarów;
3)
wręczania orderów, odznaczeń i medali.
2.
Mundur wyjściowy ze sznurem galowym i baretkami orderów, odznaczeń, medali i odznakami nosi się podczas:
1)
wystąpień w charakterze przedstawiciela Służby Więziennej na oficjalnych spotkaniach i uroczystościach;
2)
uroczystości nadania stopnia i ślubowania funkcjonariuszy;
3)
innych okoliczności, w których zwyczajowo przyjęty jest strój wieczorowy, jeżeli funkcjonariusz występuje w umundurowaniu;
4)
w czasie uczestniczenia w pogrzebach z udziałem asyst honorowych.
3.
W czasie indywidualnego uczestnictwa w uroczystościach religijnych, noszenie munduru, o którym mowa w ust. 1 lub 2, pozostawia się uznaniu funkcjonariusza.
4.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej może postanowić inaczej.
§  23.
1.
Do munduru wyjściowego nosi się czapkę służbową zimową.
2.
Do munduru służbowego nosi się odpowiednio czapkę służbową zimową lub letnią.
3.
Furażerkę nosi się do wiatrówki, koszuli służbowej lub letniej.
4.
Czapkę służbową i furażerkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha. W zależności od warunków atmosferycznych do czapki służbowej zimowej można nosić nauszniki.
5.
Funkcjonariusz-kobieta może nosić jako składnik umundurowania spódnicę lub spodnie.
6.
Płaszcz letni nosi się z paskiem, którego klamra powinna znajdować się na linii guzików płaszcza. Stosownie do warunków atmosferycznych można nosić płaszcz letni z podpinką.
7.
Kurtkę całoroczną nosi się zapiętą pod szyją. W zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, kurtkę można nosić bez podpinki i kołnierza zimowego. Dopuszcza się rozpięcie górnego zapięcia i rozsunięcie zamka błyskawicznego do 20 cm w dół.
8.
Pelerynę nosi się w czasie opadów atmosferycznych w ciągu całego roku zarówno do umundurowania, jak i do wyposażenia specjalnego.
9.
Wiatrówkę letnią nosi się z zapiętą patką dekoltu bez koszuli i krawata.
10.
Sweter nosi się na koszuli służbowej. Kołnierzyk koszuli musi być schowany pod swetrem, a jego górna krawędź powinna nieznacznie wystawać ponad krawędź ściągacza swetra.
11.
Koszule nosi się tak, aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieznacznie ponad kołnierz kurtki mundurowej. Mankiety koszuli służbowej i wyjściowej nosi się zapięte na guziki.
12.
W okresie letnim dopuszcza się noszenie koszuli letniej i służbowej bez kurtki munduru służbowego letniego. Koszulę służbową, jako okrycie wierzchnie, można nosić z zapiętym kołnierzem i krawatem ze spinką. Koszulę letnią, jako okrycie wierzchnie, można nosić z zapiętym kołnierzem i krawatem ze spinką lub z rozpiętym i wyłożonym kołnierzem.
13.
Krawat nosi się zawiązany na podwójny węzeł. Węzeł powinien przylegać do zapiętego kołnierzyka koszuli. Dolna krawędź krawata powinna znajdować się na linii pasa spodni.
14.
Szalik zimowy i letni nosi się pod płaszczem lub kurtką. Górna krawędź szalika powinna nieznacznie wystawać ponad kołnierz okrycia.
15.
Rękawiczki letnie i zimowe nosi się odpowiednio do okresów, o których mowa w § 20.
16.
Sznur galowy zawiesza się na prawym ramieniu, przypinając go do guzika przyszytego pod naramiennikiem, przy wszyciu rękawa. Pętelkę sznura zawiesza się na pierwszym górnym guziku kurtki mundurowej.
17.
W okresie zimowym, w zależności od warunków atmosferycznych, funkcjonariusze noszą do munduru służbowego półbuty służbowe, trzewiki lub botki.
18.
Pas główny, na okryciach wierzchnich, noszą funkcjonariusze występujący:
1)
z bronią;
2)
w trzewikach polowych lub butach z cholewami.
19.
Przy noszeniu składników umundurowania i składników wyposażenia specjalnego posiadających szlufki - pas nosi się w szlufkach. Przy noszeniu składników nieposiadających szlufek, pas nosi się tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieznacznie powyżej linii bioder, a klamra w linii zapięcia guzików.
§  24.
Kurtki munduru służbowego i munduru wyjściowego, peleryna, płaszcz jesienno-zimowy, płaszcz letni oraz czapki służbowe są wyposażone w guziki wykonane z tworzywa sztucznego, z wizerunkiem orła.
§  25.
1.
Czapkę polową letnią i zimową nosi się odpowiednio do okresów, o których mowa w § 20. W zależności od warunków atmosferycznych, czapkę polową zimową można nosić z opuszczonymi klapami.
2.
Kurtkę polową można nosić z ocieplaczem polowym. W zależności od warunków atmosferycznych dopuszcza się: rozpięcie zamka błyskawicznego kurtki lub ocieplacza do 20 cm w dół, założenie kaptura kurtki, noszenie samego ocieplacza polowego, noszenie samej kurtki polowej.
3.
Kurtkę wchodzącą w skład munduru polowego nosi się wpuszczoną w spodnie. W zależności od warunków atmosferycznych, zezwala się na zapięcie kurtki pod szyją. Kurtkę nosi się bez koszuli i krawata.
4.
Spodnie munduru polowego nosi się do trzewików polowych. Nogawki spodni nosi się wpuszczone w cholewki trzewików.
5.
Do spodni munduru polowego, jako odzienie wierzchnie, można nosić podkoszulek koloru czarnego z oznaką służby na lewej piersi oraz napisem "SW" na plecach; oznaka służby oraz napis są wykonane haftem maszynowym.
§  26.
Ordery i odznaczenia oraz ich miniaturki, baretki, rozetki i wstążki nosi się zgodnie z § 15-30 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452).
§  27.
Odznaki, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.3)), nosi się na prawej klapie, górnej kieszeni munduru, wiatrówki, koszuli letniej i służbowej.