Rozdział 2 - Rodzaje umów planowych. - Umowy planowe w gospodarce socjalistycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.21.180

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1950 r.

Rozdział  2.

Rodzaje umów planowych.

W wykonaniu obowiązku, przewidzianego w art. 3 ust. 1, jednostki gospodarcze zawierają:

1)
umowy generalne,
2)
umowy szczegółowe,
3)
umowy bezpośrednie.
1.
Umowy generalne zawierają jednostki gospodarcze, których listę ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi ministrami.
2.
Jednostki, objęte listą, przewidzianą w ust. 1, zwane są w dalszym ciągu jednostkami zwierzchnimi, jednostki zaś im podległe lub przez nie nadzorowane - jednostkami podporządkowanymi.

Przez umowę generalną jednostki zwierzchnie ustalają swoje prawa i obowiązki w zakresie organizowania zawarcia umów szczegółowych o dostawę lub przewóz towarów przez jednostki im podporządkowane jak również w zakresie zapewnienia warunków do wykonania tych umów, a nadto określają przedmiot dostawy lub przewozu towarów i sposób jego rozdziału między jednostki podporządkowane.

Umowa generalna powinna w szczególności określać:

1)
strony zawierające umowę oraz czas i miejsce jej zawarcia,
2)
przedmiot dostawy lub przewozu z oznaczeniem ilości i jakości towarów poszczególnych rodzajów,
3)
terminy dostaw lub przewozu oraz sposób oznaczania cen,
4)
podporządkowane jednostki gospodarcze, zobowiązane w wykonaniu umowy generalnej do zawarcia umów szczegółowych ze wskazaniem, pomiędzy którymi z tych jednostek i w jakim zakresie zawarte będą umowy szczegółowe,
5)
obowiązki stron w zakresie organizowania zawarcia oraz zapewnienia warunków wykonania umów szczegółowych,
6)
kary umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań umownych.

W wykonaniu umowy generalnej jednostki gospodarcze podporządkowane zawierają między sobą umowy szczegółowe o dostawę lub przewóz towarów.

1.
Umowy bezpośrednie zawierają:
1)
jednostki gospodarcze, jeżeli chociażby jedna z nich nie jest jednostką zwierzchnią (art. 6 ust. 2),
2)
jednostki podporządkowane, jeżeli umowy generalne zawarte przez ich jednostki zwierzchnie nie obejmują całego ich planu zaopatrzenia i zbytu lub przewozu towarów; w przypadku tym umowy bezpośrednie zawiera się w zakresie, nie objętym umowami generalnymi.
2.
W celu wykonania obowiązku, przewidzianego w ust. 1 pkt 2, jednostki podporządkowane powinny zwrócić się niezwłocznie po powzięciu przez Radę Ministrów uchwały w sprawie narodowego planu gospodarczego na dany rok do swoich jednostek zwierzchnich o podanie, w jakim zakresie ich plan zaopatrzenia, zbytu i przewozu towarów objęty będzie umowami generalnymi.
1.
Umowa szczegółowa i umowa bezpośrednia powinny w szczególności dokładnie określać:
1)
strony zawierające umowę oraz czas i miejsce jej zawarcia,
2)
przedmiot świadczeń obu stron oraz czas, miejsce i sposób wykonania umowy,
3)
kary umowne.
2.
Przy określeniu przedmiotu świadczenia należy powołać oznaczenie obowiązujących norm, standartów lub wzorów, a w ich braku dołączyć próbki, opisy techniczne itp.
3.
Jeżeli przy oznaczaniu przedmiotu świadczenia powołano się na druki reklamowe, katalogi, cenniki itp., pisma te powinny być dołączone do umowy.
4.
Strony mogą - za zgodą władz właściwych do ustalania cen - podać w umowie sprzedaży orientacyjną cenę, gdy sprzedawany towar w chwili zawarcia umowy nie ma ceny ustalonej. Umowa powinna określić tryb i termin ustalenia ostatecznej ceny umownej.