Rozdział 1 - Obowiązek zawierania umów planowych. - Umowy planowe w gospodarce socjalistycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.21.180

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1950 r.

Rozdział  1.

Obowiązek zawierania umów planowych.

W celu przestrzegania przez jednostki gospodarki socjalistycznej zasad praworządności Polski Ludowej, zapewnienia dyscypliny wykonania planów gospodarczych, usprawnienia współpracy przy realizacji tych planów oraz ugruntowania zasad rozrachunku gospodarczego - wprowadza się obowiązek zawierania umów planowych.

1.
Do zawierania umów planowych obowiązane są następujące jednostki gospodarcze:
1)
państwowe przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje oraz przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym,
2)
przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze, centrale spółdzielczo-państwowe i centrale spółdzielni,
3)
spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo osoby prawa publicznego posiadają udział, wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Obowiązek zawierania umów planowych nie dotyczy przedsiębiorstw budowlanych, montażowych i instalacyjnych w zakresie świadczonych przez nie usług.
1.
Jednostki gospodarcze, wymienione w art. 2 ust. 1, obowiązane są w wykonaniu ich zadań wynikających z rocznych planów gospodarczych, zawierać umowy planowe, określające ich wzajemne prawa i obowiązki w zakresie zaopatrzenia i zbytu oraz przewozu towarów.
2.
Umowy planowe jednostki gospodarczej obejmują cały jej plan zaopatrzenia i zbytu oraz przewozu towarów, chyba że ze względu na ich rodzaj albo z innych przyczyn nie jest to możliwe.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwym ministrem może:

1)
w drodze rozporządzenia rozciągnąć obowiązek zawierania umów planowych również na jednostki gospodarcze, nie wymienione w art. 2 ust. 1, a jeżeli chodzi o sprawy zaopatrzenia - również na władze i urzędy państwowe,
2)
zwolnić w całości lub w części od obowiązku zawierania umów planowych jednostki gospodarcze w określonych działach gospodarki narodowej lub rodzajach produkcji bądź też poszczególne jednostki gospodarcze,
3)
wprowadzić obowiązek i ustalić tryb rejestracji umów planowych, zawieranych w określonych działach gospodarki narodowej, albo umów, których przedmiotem jest obowiązek dostawy poszczególnych rodzajów towarów, lub umów, zawartych przez określone jednostki gospodarcze.