Art. 3. - Umowa o utworzeniu Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju Gospodarczego. Bretton Woods.1944.07.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.40.292

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 marca 1946 r.
Artykuł  III.

Postanowienia ogólne dotyczące pożyczek i gwarancji.

§  1.
Sposób użycia zasobów.

(a) Bank będzie używał swych zasobów i środków wyłącznie na korzyść członków, uwzględniając odpowiednio i w równym stopniu wnioski, dotyczące odbudowy i rozwoju gospodarczego.

(b) Celem ułatwienia odbudowy gospodarczej członków, których terytoria macierzyste uległy dużemu zniszczeniu przez okupację nieprzyjacielską albo działania wojenne, Bank będzie przy ustalaniu warunków udzielanych tym członkom pożyczek zwracał szczególną uwagę na złagodzenie obciążeń finansowych i przyśpieszenie odbudowy gospodarczej.

§  2.
Załatwianie spraw pomiędzy członkami a Bankiem.

Członkowie będą załatwiali swoje sprawy z Bankiem jedynie za pośrednictwem swego Skarbu Państwa, banku centralnego, funduszu stabilizacyjnego albo innego podobnego organu skarbowego, Bank zaś będzie załatwiał sprawy z członkami wyłącznie przez te organy albo za ich pośrednictwem.

§  3.
Granice gwarancji i zaciągania zobowiązań przez Bank.

Całkowita suma zobowiązań z tytułu udzielonych przez Bank gwarancji, udziałów w pożyczkach oraz pożyczek bezpośrednio przez Bank udzielonych nie może nigdy przekroczyć stu procent nienaruszonego kapitału subsybowanego, rezerw i nadwyżki Banku.

§  4.
Warunki udzielania przez Bank gwarancji i pożyczek.

Bank może gwarantować pożyczki, uczestniczyć w nich lub udzielać ich członkowi albo politycznie wyodrębnionej części jego, oraz każdemu przedsiębiorstwu handlowemu, przemysłowemu i rolnemu na terytorium członka, na warunkach następujących:

(I) Jeżeli członek, którego terytorium wniosek dotyczy, nie jest sam pożyczkobiorcą, on sam lub jego bank centralny albo inna podobna instytucja, uznana przez Bank za odpowiednią, w pełni zagwarantuje spłatę kapitału, odsetek i innych kosztów pożyczki.

(II) Bank jest przekonany, że w danych warunkach rynkowych pożyczkobiorca nie mógłby inną drogą uzyskać pożyczki na warunkach, które zdaniem Banku są dla niego odpowiednie.

(III) Kompetentny komitet, przewidziany w artykule V § 7, przedłożył pisemne sprawozdanie, zalecające przyjęcie wniosku po stosownym zbadaniu jego istotnej treści.

(IV) Bank uzna, że stopa procentowa i inne koszty są umiarkowane oraz że stopa ta, koszty i plan spłaty kapitału są odpowiednie.

(V) Udzielając lub gwarantując pożyczkę, Bank zwróci należytą uwagę na to, czy pożyczkobiorca, a jeżeli pożyczkobiorca nie jest członkiem, czy poręczyciel będzie w stanie wywiązać się ze swych zobowiązań z tytułu pożyczki. Bank winien postępować przezornie w interesie tak poszczególnego członka, którego terytorium wniosek dotyczy, jak w interesie ogółu członków.

(VI) Za gwarantowanie pożyczek udzielonych przez inne instytucje inwestycyjne Bank otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie za swoje ryzyko.

(VII) Pożyczki udzielone lub gwarantowane przez Bank winny z wyjątkiem szczególnych okoliczności być przeznaczone dla ściśle określonych projektów odbudowy bądź rozwoju gospodarczego.

§  5.
Użycie pożyczek gwarantowanych przez Bank lub udzielonych przez Bank lub z jego udziałem.

(a) Bank nie będzie wymagał by wpływy z pożyczki były wydane na terytorium określonego członka względnie członków.

(b) Bank uczyni, co należy, dla zapewnienia, by wpływy z pożyczki były użyte jedynie na cele, dla których pożyczka została przyznana, należycie uwzględniając wydajność i racjonalność, a nie licząc się z względami lub wpływami politycznymi lub pozagospodarczymi.

(c) W razie udzielenia przez Bank pożyczki, otworzy on rachunek na imię pożyczkobiorcy i zakredytuje na tymże rachunku sumę pożyczki w walucie albo w walutach, w jakich pożyczka zostaje udzielona. Bank zezwoli pożyczkobiorcy na dysponowanie tym rachunkiem jedynie na pokrycie wydatków w związku z planem, w miarę ich konieczności.