Art. 3. - Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Wspólnotami Europejskimi wdrażająca Protokół o przywilejach i immunitetach Wspólnot Europejskich, podpisany w Brukseli dnia 8 kwietnia 1965 r. Bruksela.2005.04.13.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.193.1614

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 maja 2004 r.
Artykuł  3

Zwolnienie dla zakupów lokalnych oraz wewnątrzwspólnotowych

1.
W przypadku lokalnych zakupów towarów i usług właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej realizują zwolnienie przewidziane w artykule 1 poprzez zwrot Wspólnotom Europejskim podatku od towarów i usług i innych podatków pośrednich. W tym celu Wspólnoty Europejskie corocznie przesyłają wnioski o zwrot podatku, dotyczące podatku od towarów i usług - Naczelnikowi II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście oraz dotyczące podatku akcyzowego - Naczelnikowi Urzędu Celnego I w Warszawie. Kopie faktur potwierdzonych przez instytucję Wspólnot Europejskich powinny być dołączone do wniosku. Właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej zapewnią zwrot podatku w terminie sześciu miesięcy od otrzymania wniosku.
2.
W przypadku podatku od towarów i usług nałożonego na wewnątrzwspólnotowe zakupy towarów i usług właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej udzielają Wspólnotom Europejskim bezpośredniego zwolnienia zgodnie z artykułem 15 ustęp 10 dyrektywy Rady 77/388/EWG1) pod warunkiem, że dostawca uzyskał formularz poświadczający zwolnienie towarów i usług podlegających dostawie, należycie potwierdzony przez właściwe władze Wspólnot Europejskich.
3.
W przypadku podatku akcyzowego nałożonego na wewnątrzwspólnotowe zakupy towarów, właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej udzielają Wspólnotom Europejskim bezpośredniego zwolnienia zgodnie z artykułem 23 dyrektywy Rady 92/12/EWG2) i przez zastosowanie procedury przewidzianej w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/963), z wyłączeniem zakupów paliwa samochodowego (benzyny i oleju napędowego), w przypadku których ma zastosowanie tryb i procedura zwolnienia określona w artykule 3 ustęp 1.