§ 2. - Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych rzemieślników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.6.13

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 1953 r.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych, określonych w § 1, są uprawnione do udzielania rzemieślnikom, którzy po likwidacji swych warsztatów rzemieślniczych przeszli do pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej, następujących ulg w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu podatków obrotowego i dochodowego oraz wkładów na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy:
1)
rozkładania na raty na okres do dwóch lat nie umorzonej w myśl pkt 2 należności bez dodatku za zwłokę; raty miesięczne będą wynosić 10% zaliczkowego wynagrodzenia członka spółdzielni lub uposażenia pracownika, jeżeli wysokość tego wynagrodzenia lub uposażenia nie przekracza 750 zł miesięcznie, albo 20%, jeżeli przekracza tę kwotę;
2)
umarzania dodatku za zwłokę, przypadającego od kwoty spłacanej w ratach, oraz umarzania - bez względu na sumę, z zastrzeżeniem przepisów § 4 - reszty zobowiązań, przewyższających kwotę rozłożoną na raty pod warunkiem, że:
a)
raty będą dotrzymane,
b)
dłużnik w okresie ich spłacania nie przestanie być członkiem spółdzielni lub pracownikiem jednostki gospodarki uspołecznionej,
c)
nie ujawnią się okoliczności wskazujące na to, że dłużnik wprowadził prezydium rady narodowej w błąd co do stanu faktycznego, który był podstawą umorzenia zaległości.
2.
W razie niedotrzymania któregokolwiek z warunków, określonych w ust. 1 pkt 2, nastąpi ponowny przypis umorzonej zaległości. Nie uważa się, że dłużnik nie dotrzymał rat, jeżeli przerwa w ich spłacaniu nastąpiła wskutek zmiany miejsca pracy dłużnika w jednostkach gospodarki uspołecznionej. W tym przypadku przedłuża się odpowiednio dwuletni czasokres spłaty rat.