§ 7. - Ulgi podatkowe z tytułu nakładów inwestycyjnych poniesionych przez rzemieślników i inne grupy podatników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1971 r.
§  7.
1.
W razie wybudowania budynku podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu wysokość sum wydatkowanych na budowę przyjmuje się w kwocie odpowiadającej sumie ubezpieczenia tego budynku ustalonej przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń dla obowiązkowego ubezpieczenia budynków i wykazanej w dowodzie ubezpieczeniowym. Jeżeli podatnik zgłosi wniosek o ustalenie sumy wydatków poniesionych na wybudowanie budynku na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków), wydatki te powinny być ustalone w sposób podany we wniosku podatnika, z tym że kwota nakładów inwestycyjnych przyjęta za podstawę do ustalenia ulgi nie może być wyższa od sumy ubezpieczenia tego budynku o więcej niż 25%.
2.
Jeżeli wybudowany budynek nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, za podstawę do ustalenia ulgi przyjmuje się wartość nakładów ustaloną na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków) zakupu materiałów budowlanych zużytych przy wykonywaniu inwestycji oraz poniesione koszty robocizny udowodnione oryginalnymi dowodami (rachunkami).
3.
W razie wykonania inwestycji w postaci odbudowy, rozbudowy lub kapitalnego remontu budynku, za podstawę obliczenia ulgi przyjmuje się wartość nakładów, ustaloną na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków) zakupu materiałów budowlanych zużytych przy wykonywaniu inwestycji z doliczeniem kosztów robocizny w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia. Na wniosek podatnika o ustalenie kosztów robocizny na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków), koszty te powinny być ustalone w sposób podany we wniosku podatnika. Prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej ustala w ramach tabeli - w zależności od warunków miejscowych - procent kosztów robocizny w stosunku do wartości materiałów, jaki będzie stosowany na obszarze danego powiatu (miasta, dzielnicy).
4.
Opłaty za sporządzenie projektu i kosztorysu, za zezwolenie na budowę, za przewóz materiałów przeznaczonych na budowę oraz za przewóz maszyn, udowodnione oryginalnymi dowodami (rachunkami), stanowią wydatki związane z nakładami inwestycyjnymi. Wydatków tych nie uwzględnia się jednak w razie przyjęcia kosztów budowy nowego budynku w wysokości sumy ubezpieczenia budynku, ustalonej przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń dla obowiązkowego ubezpieczenia budynków (ust. 1). Wartość robocizny własnej podatnika oraz wartość robót wykonanych w jego zakładzie przez niego i jego pracowników nie stanowią wydatków związanych z nakładami inwestycyjnymi i wartości tych nie uwzględnia się przy ustalaniu kosztów robocizny.