§ 2. - Ulgi podatkowe z tytułu nakładów inwestycyjnych poniesionych przez rzemieślników i inne grupy podatników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1971 r.
§  2.
1.
Ulgi z tytułu nakładów inwestycyjnych wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 29, poz. 246), zwanej dalej "ustawą", przysługują osobom prowadzącym:
1)
zakłady rzemieślnicze,
2)
zakłady przemysłu materiałów budowlanych produkujące wyłącznie:
a)
cegłę paloną lub wapienno-piaskową,
b)
wyroby betonowe i prefabrykaty, służące jako materiały ścienne,
c)
płyty "suprema", trzcinowe i słomiane, służące jako materiały budowlane,
d)
dachówkę, pustaki i kafle,
e)
kręgi studzienne i rurki ceramiczne melioracyjne,
f)
wapno palone i hydratyzowane,
g)
gips palony,
3)
zakłady przemysłu materiałów budowlanych eksploatujące wyłącznie kamień budowlany, żwir i piasek,
4)
zakłady gastronomiczne i pensjonaty, z wyjątkiem prowadzących sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, z zastrzeżeniem, że ulgi inwestycyjne w zakresie budynków pensjonatowych dotyczą tylko budynków o powierzchni użytkowej do 220 m2, przeznaczonych na cele pensjonatowe lub mieszkalno-pensjonatowe, jeżeli na cele mieszkalne właściciela pensjonatu przeznaczonych jest nie więcej niż 85 m2 powierzchni użytkowej; ulgi inwestycyjne przysługują tylko od tej części nakładów inwestycyjnych, która proporcjonalnie przypada na kubaturę lokalu przeznaczonego na cele pensjonatowe,
5)
zakłady nierzemieślnicze wykonujące usługi dla ludności i rolnictwa w zakresie naprawy i konserwacji przedmiotów gospodarstwa domowego lub przedmiotów osobistego użytku, prania, prasowania i maglowania bielizny, mycia, czyszczenia i smarowania pojazdów mechanicznych.
2.
Ulgi inwestycyjne przysługują ponadto osobom prowadzącym zakłady rzemieślnicze z tytułu nakładów:
1)
na wybudowanie, odbudowanie lub rozbudowanie własnych budynków mieszkalnych na własne cele mieszkalne albo na przeprowadzenie kapitalnych remontów takich budynków,
2)
na nabycie oraz kapitalny remont samochodów ciężarowych i półciężarowych przez rzemieślników prowadzących zakłady mechaniki pojazdowej i wykonujących w przeważającej mierze świadczenia w zakresie pomocy drogowej oraz przez rzemieślników wykonujących rzemiosła branży budowlanej i piekarstwo, o ile samochody te są im niezbędne do transportu materiałów, maszyn i urządzeń na różne miejsca wykonywania robót, a jeżeli chodzi o piekarstwo - do rozwożenia pieczywa.