§ 10. - Ulgi podatkowe z tytułu nakładów inwestycyjnych poniesionych przez rzemieślników i inne grupy podatników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1971 r.
§  10.
1.
Kwotę ulgi potrąca się z podatku dochodowego albo zryczałtowanych podatków obrotowego i dochodowego, należnych z tytułu prowadzenia zakładu za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zakończona inwestycja aż do całkowitego wykorzystania ulgi, nie dłużej jednak niż przez pięć lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym zakończono inwestycję.
2.
Okres potrącania ulgi z podatków dla rzemieślników opłacających podatki obrotowy i dochodowy:
1)
w formie karty podatkowej - wynosi dziesięć lat,
2)
w formie mieszanej (karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne) - wynosi siedem lat,

licząc od roku podatkowego, w którym zostały zakończone inwestycje. Jeżeli jednak w okresie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, rzemieślnik był opodatkowany na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu przez okres pięciu lat, suma potrąceń nie może przekroczyć sumy podatków ustalonych za okres tych pięciu lat.

3.
Jeżeli podatnik posiada poza działalnością gospodarczą objętą ulgami inne źródło lub źródła przychodów, kwotę ulgi potrąca się z tej części podatku, jaka przypada proporcjonalnie na działalność objętą ulgami. Zasadę tę stosuje się odpowiednio, gdy małżonkowie, posiadając odrębne źródła przychodów, są opodatkowani łącznie podatkiem dochodowym.
4.
Kwotę ulgi przypadającą od nakładów poniesionych z pożyczek bankowych potrąca się z podatków odpowiednio w miarę spłaty tych pożyczek, nie dłużej jednak niż przez dziesięć lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym została zakończona inwestycja; do kwoty spłaconych pożyczek nie wlicza się odsetek uiszczonych od tych pożyczek.