Rozdział 2 - Wydanie w celu ścigania albo wykonania kary - Ukraina-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych. Kijów.1993.05.24.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.96.465

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 czerwca 1998 r.

Rozdział  II

Wydanie w celu ścigania albo wykonania kary

Wydanie osób

1.
Umawiające się Strony zobowiązują się do wydawania sobie wzajemnie, na wniosek, stosownie do postanowień niniejszej umowy, osób znajdujących się na ich terytorium, w celu przeprowadzenia przeciwko nim postępowania karnego lub wykonania kary.
2.
Wydanie w celu przeprowadzenia postępowania karnego następuje tylko z powodu takich przestępstw, które według prawa obu Umawiających się Stron zagrożone są karą, której górna granica przekracza jeden rok pozbawienia wolności, lub karą surowszą.
3.
Wydanie w celu wykonania kary następuje tylko z powodu takich czynów, które są przestępstwami według prawa obu Umawiających się Stron i jeżeli osoba, której wydania się żąda, została skazana na karę co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub na karę surowszą.

Odmowa wydania

1.
Wydanie nie następuje, jeżeli:
1)
osoba, której wydania zażądano, jest obywatelem wezwanej Umawiającej się Strony lub korzysta w tym państwie z prawa azylu,
2)
przestępstwo zostało popełnione na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony,
3)
zgodnie z prawem wezwanej Umawiającej się Strony postępowanie karne nie może być wszczęte lub wyrok nie może być wykonany z powodu przedawnienia lub innych ustawowych przyczyn,
4)
na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony przeciwko osobie, której wydania zażądano, o ten sam czyn przestępny toczy się postępowanie karne lub został wydany prawomocny wyrok albo postępowanie karne zostało prawomocnie umorzone,
5)
postępowanie karne wszczyna się z oskarżenia prywatnego,
6)
przestępstwo ma charakter polityczny,
7)
przestępstwo polega wyłącznie na naruszeniu obowiązków wojskowych,
8)
prowadziłoby to do naruszania porządku publicznego lub zasad porządku prawnego.
2.
W razie odmowy wydania, wezwana Umawiająca się Strona zawiadomi wzywającą Umawiającą się Stronę o podstawach odmowy wydania.

Ograniczenie dotyczące kary śmierci

Jeżeli czyn zagrożony jest karą śmierci przez prawo Strony wzywającej, a nie jest zagrożony taką karą przez prawo Strony wezwanej, na terytorium Strony wzywającej nie można orzec lub wykonać kary śmierci.

Wniosek o wydanie

1.
Wniosek o wydanie powinien być sporządzony na piśmie i zawierać:
1)
oznaczenie organu wzywającego,
2)
imię i nazwisko osoby, wobec której skierowano wniosek o wydanie, dane o jej obywatelstwie, miejscu zamieszkania lub pobytu i inne dane osobowe, a także w miarę możliwości rysopis tej osoby, jej fotografię i odciski palców,
3)
opis popełnionego przestępstwa i kwalifikację prawną czynu,
4)
dane o rozmiarze wyrządzonej szkody materialnej.
2.
Do wniosku o wydanie w celu przeprowadzenia postępowania karnego dołącza się uwierzytelniony odpis postanowienia o tymczasowym aresztowaniu z opisem czynu przestępnego oraz tekst przepisów prawnych dotyczących czynu popełnionego przez osobę, której wydania się żąda.
3.
Do wniosku o wydanie w celu wykonania kary dołącza się uwierzytelniony odpis prawomocnego wyroku oraz tekst przepisów karnych, które były podstawą skazania. Jeżeli skazany rozpoczął odbywanie kary, należy podać, jaką część kary odbył.

Uzupełnienie wniosku o wydanie

Jeżeli otrzymane dane nie są wystarczające do rozstrzygnięcia wniosku o wydanie, wezwana Umawiająca się Strona może wystąpić o ich uzupełnienie, zakreślając w tym celu termin do jednego miesiąca. Strona wezwana może przedłużyć ten termin z ważnych przyczyn.

Aresztowanie w celu wydania

1.
Po otrzymaniu wniosku o wydanie wezwana Umawiająca się Strona podejmie niezwłocznie środki celem aresztowania osoby, o której wydanie się występuje, z wyjątkiem wypadków, gdy jest oczywiste, że zgodnie z niniejszą umową wydanie nie może nastąpić.
2.
Aresztowanie może nastąpić także przed otrzymaniem wniosku o wydanie, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona o to wystąpi, powołując się na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu lub na wyrok stanowiący podstawę wniosku o wydanie. O aresztowanie wystąpić można na piśmie, telefaksem, telegrafem lub przy pomocy innych środków wykluczających jakiekolwiek wątpliwości.
3.
O aresztowaniu dokonanym stosownie do ustępu 1 i 2 lub o odmowie aresztowania należy niezwłocznie zawiadomić drugą Umawiającą się Stronę.

Zwolnienie osoby aresztowanej

1.
Wezwana Umawiająca się Strona może zwolnić osobę aresztowaną stosownie do artykułu 65 ustęp 1, jeżeli w terminie określonym w artykule 64 nie nadesłano uzupełniających danych, o które ta Strona wystąpiła.
2.
Osobę aresztowaną stosownie do artykułu 65 ustęp 2 zwalnia się, jeżeli wniosek o jej wydanie nie wpłynie w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym druga Umawiająca się Strona została powiadomiona o tymczasowym aresztowaniu.

Odroczenie wydania

1.
Jeżeli przeciwko osobie, o której wydanie wystąpiono, na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony toczy się postępowanie karne albo osoba ta odbywa karę za inne przestępstwo, wydanie może być odroczone do czasu zakończenia postępowania karnego albo odbycia kary przez tę osobę lub jej zwolnienia z innej przyczyny.
2.
Wydanie osoby może być odroczone również z powodu jej ciężkiej choroby do czasu ustania tej przeszkody.

Wydanie czasowe

1.
Jeżeli odroczenie wydania, o którym mowa w artykule 67, spowodowałoby przedawnienie postępowania karnego lub poważnie utrudniałoby postępowanie w sprawie o przestępstwo popełnione przez tę osobę, na uzasadniony wniosek wzywającej Umawiającej się Strony może nastąpić wydanie czasowe tej osoby.
2.
Osoba wydana czasowo zostanie przekazana z powrotem niezwłocznie po zakończeniu czynności procesowych, dla których przeprowadzenia została wydana, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania czasowego.

Wnioski kilku państw o wydanie

Jeżeli wnioski o wydanie tej samej osoby wpłynęły od kilku państw, wezwana Umawiająca się Strona rozstrzygnie, który wniosek zostanie uwzględniony. Przy podejmowaniu takiej decyzji bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności, w szczególności obywatelstwo danej osoby i rodzaj przestępstwa.

Wykonanie wydania

1.
Wezwana Umawiająca się Strona zawiadomi wzywającą Umawiającą się Stronę o swojej decyzji dotyczącej wydania oraz, w razie uwzględnienia wniosku, o miejscu i dacie wydania.
2.
Jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona nie przejmie osoby podlegającej wydaniu w terminie piętnastu dni od daty ustalonej dla wydania i nie zawiadomi wezwanej Umawiającej się Strony o przyczynach, osoba ta powinna być zwolniona.

Ograniczenie ścigania osoby wydanej

1.
Bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony osoba wydana nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, nie może być wobec niej wykonana kara ani też nie może być ona wydana trzeciemu państwu w związku z innym przestępstwem popełnionym przed wydaniem aniżeli to, które było podstawą wydania.
2.
Zgoda wezwanej Umawiającej się Strony nie jest wymagana, jeżeli:
1)
osoba wydana nie opuściła w ciągu 30 dni po zakończeniu postępowania karnego albo po wykonaniu kary lub zwolnieniu z innej przyczyny terytorium wzywającej Umawiającej się Strony; do tego terminu nie wlicza się czasu, w którym osoba wydana nie mogła z przyczyn od niej niezależnych opuścić terytorium wzywającej Umawiającej się Strony;
2)
osoba wydana opuściła terytorium wzywającej Umawiającej się Strony, lecz na terytorium to dobrowolnie powróciła.

Ponowne wydanie

Jeżeli osoba wydana uchyli się od postępowania karnego lub od wykonania kary i powróci na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony, zostanie ona wydana ponownie na wniosek wzywającej Umawiającej się Strony, bez potrzeby przesyłania dokumentów przewidzianych w artykule 63.

Zawiadomienie o wyniku postępowania karnego

Wzywająca Umawiająca się Strona zawiadomi bezzwłocznie wezwaną Umawiającą się Stronę o wyniku postępowania karnego przeciwko osobie wydanej. Na wniosek wezwanej Umawiającej się Strony przesyła się odpis prawomocnego orzeczenia.

Koszty wydania

Koszty wydania ponosi ta Umawiająca się Strona, na której terytorium koszty te powstały.

Tranzyt

1.
Jedna z Umawiających się Stron zezwoli na wniosek drugiej Umawiającej się Strony na tranzyt przez swoje terytorium osób wydanych przez państwo trzecie wzywającej Umawiającej się Stronie. Wezwana Umawiająca się Strona może nie udzielić zezwolenia, jeżeli stosownie do niniejszej umowy nie istnieje obowiązek wydania.
2.
Wniosek o zezwolenie na tranzyt składa się i rozpatruje w takim samym trybie, jak wniosek o wydanie.
3.
Wezwana Umawiająca się Strona dokonuje tranzytu w taki sposób, jaki jej najbardziej odpowiada.
4.
Zezwolenie na tranzyt nie jest wymagane w razie jego dokonywania drogą powietrzną bez międzylądowania.
5.
Koszty tranzytu ponosi wzywająca Umawiająca się Strona.