Rozdział 1 - Przejęcie ścigania karnego - Ukraina-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych. Kijów.1993.05.24.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.96.465

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 czerwca 1998 r.

Rozdział  I

Przejęcie ścigania karnego

Obowiązek przejęcia ścigania karnego

1.
Każda z Umawiających się Stron zobowiązuje się na wniosek drugiej Umawiającej się Strony do ścigania karnego swych obywateli oraz cudzoziemców mających miejsce stałego pobytu na jej terytorium, podejrzanych o popełnienie przestępstwa na terytorium wzywającej Umawiającej się Strony.
2.
Umawiające się Strony mogą składać wnioski o przejęcie ścigania karnego również w związku z takimi naruszeniami prawa, które według prawa wzywającej Umawiającej się Strony uważane są za przestępstwo, a według prawa wezwanej Umawiającej się Strony - tylko za wykroczenia.
3.
W wypadkach, o których mowa w ustępach 1 i 2, właściwe organy wymiaru sprawiedliwości wezwanej Umawiającej się Strony stosują prawo swego Państwa.
4.
Jeżeli z czynu, którego dotyczy przejęte ściganie karne, wynikają roszczenia odszkodowawcze i złożone zostały odpowiednie wnioski o odszkodowanie, włącza się je do przejętego postępowania.

Przejęcie ścigania karnego dotyczącego zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości

W sprawach dotyczących zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości artykuł 54 ustęp 1 stosuje się także wówczas, gdy zostały one popełnione poza terytorium wzywającej Umawiającej się Strony.

Wniosek o przejęcie ścigania karnego

1.
Wniosek o przejęcie ścigania karnego powinien być sporządzony na piśmie i zawierać:
1)
oznaczenie wzywającego organu wymiaru sprawiedliwości,
2)
imię i nazwisko osoby podejrzanej, jej obywatelstwo oraz inne dane osobowe,
3)
opis i kwalifikację prawną czynu, w związku z którym zostaje złożony wniosek o przejęcie ścigania karnego.
2.
Ponadto do wniosku dołącza się:
1)
tekst przepisów karnych, a w miarę potrzeby - i innych przepisów Strony wzywającej, istotnych dla ścigania karnego,
2)
akta sprawy lub ich uwierzytelnione odpisy lub inne dowody,
3)
w miarę możliwości rysopis osoby podejrzanej, jej fotografię i odciski palców,
4)
wnioski o odszkodowanie oraz w miarę możności informacje dotyczące rozmiaru szkody,
5)
wnioski osób pokrzywdzonych o ściganie, jeżeli prawo Strony wezwanej tego wymaga.

Odesłanie podejrzanego

1.
Jeżeli w chwili złożenia wniosku o przejęcie ścigania karnego podejrzany jest zatrzymany lub tymczasowo aresztowany na terytorium wzywającej Umawiającej się Strony, należy spowodować jego odesłanie na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony albo przekazanie, jeżeli zarządzono zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Jeżeli w chwili złożenia wniosku o przejęcie ścigania karnego podejrzany przebywa na wolności na terytorium wzywającej Umawiającej się Strony, Strona ta w razie potrzeby podejmuje, zgodnie ze swoim prawem, działanie w celu jego powrotu na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony.

Zawiadomienie o wynikach ścigania karnego

Wezwana Umawiająca się Strona zawiadomi wzywającą Umawiającą się Stronę o orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie. Na wniosek wzywającej Umawiającej się Strony przesyła się odpis tego orzeczenia.

Następstwa przejęcia ścigania karnego

Po przejęciu ścigania karnego organy wymiaru sprawiedliwości Strony wzywającej nie mogą prowadzić postępowania przeciwko tej samej osobie o ten sam czyn, chyba że we wniosku o przejęcie ścigania karnego Strona wzywająca zastrzega, iż może ponownie podjąć postępowanie w razie zawiadomienia przez Stronę wezwaną o odmowie wszczęcia postępowania po wyrażeniu zgody na przejęcie ścigania lub umorzeniu postępowania.