§ 1. - Ujednolicenie terminów wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.47.285

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1974 r.
§  1.
1.
Wynagrodzenie za pracę płatne miesięcznie wypłaca się z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym pracownik wykonywał pracę, bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
2.
Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacone w dniu poprzednim.
3.
Termin wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, może być przesunięty na jeden z pięciu ostatnich dni miesiąca, jeżeli przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze.
4.
Jeżeli wysokość wynagrodzenia pracownika zależy od ilości wykonanej pracy (wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.), w terminie określonym w ust. 1 i 2 wypłaca się pracownikowi zaliczkę na poczet wynagrodzenia, w wysokości określonej w przepisach o wynagrodzeniu, a po ustaleniu pełnego wynagrodzenia pozostałą kwotę wynagrodzenia.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do wynagrodzenia (części wynagrodzenia) wypłacanego za okresy inne niż jeden miesiąc. Wynagrodzenie to wypłaca się z dołu, w terminach określonych w regulaminie pracy lub w przepisach o wynagrodzeniu.