§ 9. - Uiszczanie opłat sądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.109.971

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1945 r.
§  9.
Również kasy sądowe mogą sprzedawać znaczki sądowe. Na wniosek prezesa sądu apelacyjnego lub okręgowego Ministerstwo Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu oznaczy dla każdego z sądów wysokość zaliczki w znaczkach. Właściwe kasy urzędów skarbowych wydawać będą sądom zaliczki w znaczkach sądowych za urzędowem pokwitowaniem odbioru, bez pobrania wzamian gotówki.

Wykaz przyznanych poszczególnym sądom zaliczek ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Ogłoszeniu w tymże Dzienniku podlegają również po uprzedniem porozumieniu Ministerstwa Sprawiedliwości z Ministerstwem Skarbu wszelkie zmiany w pierwotnie zatwierdzonym wykazie.

Jeżeliby zaliczka, oznaczona dla danego sądu, okazała się nieodpowiednia, sąd winien wystąpić z umotywowanym wnioskiem o jej zmniejszenie lub podwyższenie. W razie zmniejszenia zaliczki należy równowartość pieniężną tego zmniejszenia wpłacić do kasy urzędu skarbowego, dołączając pismo wyjaśniające.

Całkowite wyrachowanie się z zaliczek następuje w razie zwinięcia sądu lub cofnięcia zezwolenia na sprzedaż znaczków przez kasę sądową. W tych przypadkach należy bezzwłocznie zwrócić do kasy urzędu skarbowego niesprzedane znaczki i wpłacić odpowiednią gotówkę.

Sądy podnoszą przyznane im w znaczkach zaliczki w całości jednorazowo, a za gotówkę, uzyskaną ze sprzedaży znaczków, nabywają dalszy ich zapas we właściwych kasach urzędów skarbowych na podstawie odpowiedniego zapotrzebowania. Sądy, w których siedzibie niema kasy urzędu skarbowego, wpłacają powyższą gotówkę zapomocą blankietów nadawczych Pocztowej Kasy Oszczędności na konto czekowe kasy urzędu skarbowego, wskazując na odwrotnej stronie blankietów kategorje i ilość żądanych znaczków. Kasa urzędu skarbowego wysyła znaczki pocztą w dniu otrzymania wyciągu z konta czekowego, zawierającego wpłaconą sumę.

Wykupywanie znaczków wzamian za uzyskaną ze sprzedaży znaczków gotówkę winno odbywać się przynajmniej raz na miesiąc, a w każdym razie w dniu, w którym wspomniana gotówka przewyższa 500 zł.

Znaczki sądowe, przekazane kasie sądowej celem sprzedaży, oraz uzyskaną ze sprzedaży znaczków gotówkę, przechowuje się w odpowiedniej teczce w szafie (kasie) żelaznej, przeznaczonej do przechowywania gotowizny kasy sądowej, i uwzględnia się przy codziennem przeliczaniu zapasu kasy sądowej. Wysokość zaliczki w znaczkach oraz codzienny stan zapasu znaczków i gotówki odnotowuje się w zwykłym zeszycie, który pozostaje w powyższej teczce.

Znaczki sądowe, wycofane z obiegu, jako też znaczki uszkodzone, sąd zwraca właściwej kasie urzędu skarbowego, która wzamian wydaje sądowi inne znaczki na sumę, równającą się ogólnej sumie znaczków zwróconych.