Rozdział 3 - Przewozy między Rzecząpospolitą Polską a państwami niebędącymi członkami Unii Europejskiej - Udzielanie zgody na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzyt przez to terytorium odpadów promieniotwórczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.98.985

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  3

Przewozy między Rzecząpospolitą Polską a państwami niebędącymi członkami Unii Europejskiej

§  9.
1.
W przypadku przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych od dostawcy z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej odbiorca występuje do Prezesa Agencji z wnioskiem o udzielenie zgody na ich przywóz.
2.
Prezes Agencji przedkłada wniosek odbiorcy właściwemu organowi kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody tych organów na dokonanie przewozu.
3.
Prezes Agencji udziela zgody odbiorcy na dokonanie przywozu, jeżeli:
1)
odbiorca uzyskał od dostawcy zobowiązanie do przyjęcia odpadów promieniotwórczych z powrotem, jeżeli ich przewóz nie będzie mógł być ukończony;
2)
odbiorca zawarł umowę z jednostką organizacyjną posiadającą zezwolenie na składowanie odpadów objętych wnioskiem lub zawarł umowę z dostawcą na odbiór odpadów promieniotwórczych po ich przetworzeniu;
3)
właściwy organ kraju lub krajów tranzytu udzielił zgody na dokonanie przewozu.
4.
Prezes Agencji zawiadamia o udzieleniu zgody właściwy organ kraju lub krajów tranzytu.
5.
Odbiorca odpadów promieniotwórczych wysyła do Prezesa Agencji zawiadomienie o ich odbiorze, w terminie 15 dni od dnia odbioru.
6.
Prezes Agencji przesyła kopie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 5, właściwemu organowi kraju lub krajów tranzytu.
§  10.
1.
W przypadku wywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych do odbiorcy z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej dostawca występuje do Prezesa Agencji z wnioskiem o udzielenie zgody na ich wywóz.
2.
Prezes Agencji przedkłada wniosek dostawcy właściwemu organowi kraju odbiorcy oraz kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody tego organu na dokonanie przewozu.
3.
Prezes Agencji udziela zgody, z zastrzeżeniem ust. 4, na wywóz odpadów promieniotwórczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
1)
otrzymał zgodę właściwego organu kraju odbiorcy na dokonanie przewozu;
2)
nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kraj odbiorcy nie dysponuje technicznymi, prawnymi lub administracyjnymi środkami koniecznymi dla bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi;
3)
otrzymał zgodę właściwego organu kraju lub krajów tranzytu na dokonanie przewozu.
4.
Prezes Agencji nie udziela zgody na wywóz odpadów promieniotwórczych do:
1)
miejsca docelowego leżącego na południe od szerokości geograficznej południowej 60° lub
2)
państwa będącego stroną Czwartej Konwencji ACP-EEC z Lome niebędącego członkiem Unii Europejskiej.
5.
Dostawca odpadów promieniotwórczych zawiadamia Prezesa Agencji o dostarczeniu odpadów promieniotwórczych do odbiorcy, w terminie 2 tygodni od dnia ich dostarczenia.
6.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 5, dostawca przekazuje Prezesowi Agencji wraz z:
1)
oświadczeniem odbiorcy, że odpady promieniotwórcze zostały mu dostarczone;
2)
wskazaniem punktu celnego w kraju odbiorcy, przez który dokonano przewozu.
§  11.
1.
W przypadku tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych, których dostawca ani odbiorca nie są z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a Rzeczpospolita Polska jest tym państwem członkowskim Unii Europejskiej, w którym te odpady promieniotwórcze znajdą się po raz pierwszy na terenie Unii Europejskiej, jednostka organizacyjna posiadająca zezwolenie na transport takich odpadów występuje do Prezesa Agencji z wnioskiem o udzielenie zgody na tranzyt.
2.
Prezes Agencji przedkłada wniosek właściwemu organowi innego kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody na dokonanie przewozu.
3.
Prezes Agencji udziela zgody, z zastrzeżeniem ust. 4, na tranzyt odpadów promieniotwórczych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
1)
do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołączona jest zgoda właściwego organu kraju dostawcy na wywóz odpadów promieniotwórczych i kraju odbiorcy na ich przywóz;
2)
nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kraj odbiorcy nie dysponuje technicznymi, prawnymi lub administracyjnymi środkami dla bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi;
3)
otrzymał zgodę właściwego organu innego kraju lub krajów tranzytu na dokonanie przewozu.
4.
W przypadku tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych, w sytuacji gdy Rzeczpospolita Polska nie jest tym państwem członkowskim Unii Europejskiej, w którym te odpady promieniotwórcze znajdą się po raz pierwszy na terenie Unii Europejskiej, Prezes Agencji udziela zgody na ich tranzyt przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek właściwego organu kraju dostawcy.