Rozdział 7 - Wykonywanie kar dyscyplinarnych - Udzielanie wyróżnień oraz postępowanie dyscyplinarne w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.54.232

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 1991 r.

Rozdział  7

Wykonywanie kar dyscyplinarnych

§  37.
1.
Niezwłocznie po uprawomocnieniu się decyzji przełożony podaje ją do wiadomości funkcjonariusza, w stosunku do którego toczyło się postępowanie dyscyplinarne.
2.
Przełożony może podjąć decyzję, o której mowa w ust. 1, do wiadomości wszystkim funkcjonariuszom podległej jednostki organizacyjnej, jeżeli uzna to za wskazane ze względów wychowawczych.
3.
Ze względu na tajemnicę służbową lub z innych ważnych przyczyn przełożony może podać orzeczenie o ukaraniu wyłącznie do wiadomości funkcjonariuszom zajmującym stanowiska równorzędne lub wyższe od stanowiska zajmowanego przez ukaranego funkcjonariusza.
4.
Decyzja podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza, w stosunku do którego toczyło się postępowanie dyscyplinarne.
§  38.
Wykonanie kar dyscyplinarnych polega:
1)
na wytknięciu ukaranemu niewłaściwego postępowania - w przypadku kary upomnienia, nagany oraz surowej nagany,
2)
na wytknięciu ukaranemu niewłaściwego postępowania i uprzedzeniu, że jeżeli ponownie naruszy dyscyplinę służbową lub będzie zaniedbywał swoje obowiązki służbowe, może być wyznaczony na niższe stanowisko służbowe w trybie dyscyplinarnym lub ukarany surowszą karą dyscyplinarną - w przypadku orzeczenia kary nagany z ostrzeżeniem lub kary ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku,
3)
na mianowaniu ukaranego na niższe stanowisko służbowe - w przypadku orzeczenia kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe,
4)
na wydaniu decyzji w trybie art. 42 ustawy lub wystąpieniu w myśl tego przepisu z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych - w przypadku orzeczenia kary obniżenia stopnia lub pozbawienia stopnia oficerskiego,
5)
na wytknięciu ukaranemu niewłaściwego postępowania i uprzedzeniu, że za ponowne popełnienie przewinienia lub naruszenie dyscypliny służbowej może być wydalony ze służby - w przypadku orzeczenia kary ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby,
6)
na zwolnieniu ukaranego ze służby - w przypadku orzeczenia kary wydalenia ze służby,
7)
na zatrzymaniu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych i innych pojazdów na okres ustalony w decyzji o ukaraniu - w przypadku orzeczenia kary zakazu prowadzenia tych pojazdów.