Rozdział 4 - Postępowanie dyscyplinarne - Udzielanie wyróżnień oraz postępowanie dyscyplinarne w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.54.232

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 1991 r.

Rozdział  4

Postępowanie dyscyplinarne

§  15.
1.
Przełożony wszczyna niezwłocznie postępowanie dyscyplinarne, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez funkcjonariusza przewinienia lub naruszenia dyscypliny służbowej.
2.
O wszczęciu postępowania wydaje się postanowienie, które podaje się do wiadomości funkcjonariusza, zaznajamiając go równocześnie z przysługującymi mu uprawnieniami w toku postępowania dyscyplinarnego.
3.
Funkcjonariusz potwierdza podpisem fakt podania mu do wiadomości postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. W razie odmowy złożenia podpisu przez funkcjonariusza, prowadzący postępowanie dyscyplinarne odnotowuje to w aktach sprawy.
§  16.
Postępowania dyscyplinarnego nie wszczyna się:
1)
jeżeli czynności sprawdzające nie potwierdziły zarzutów stawianych funkcjonariuszowi,
2)
po upływie terminu określonego w art. 120ust. 1 ustawy.
§  17.
Przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego podejmuje się czynności sprawdzające, jeżeli wiadomość o przewinieniu lub naruszeniu dyscypliny służbowej budzi wątpliwości, w szczególności co do popełnienia tego czynu lub co do osoby sprawcy.
§  18.
1.
Jeżeli wina funkcjonariusza nie budzi wątpliwości i nie zachodzi potrzeba wymierzenia surowszej kary niż nagana z ostrzeżeniem, można odstąpić od wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, po wysłuchaniu obwinionego i złożeniu przez niego wyjaśnień na piśmie, przełożony sporządza notatkę i wydaje decyzję o ukaraniu bez wszczynania postępowania dyscyplinarnego.
§  19.
1.
Dalsze postępowanie dyscyplinarne po jego wszczęciu przez przełożonego prowadzi wyznaczony przez niego funkcjonariusz.
2.
Do prowadzenia postępowania dyscyplinarnego przełożony wyznacza funkcjonariusza zajmującego stanowisko służbowe co najmniej równorzędne ze stanowiskiem zajmowanym przez obwinionego.
§  20.
1.
Prowadzący postępowanie dyscyplinarne jest obowiązany wyłączyć się od udziału w tym postępowaniu, jeżeli:
1)
sprawa dotyczy go bezpośrednio,
2)
jest małżonkiem obwinionego lub osoby przez niego pokrzywdzonej,
3)
jest krewnym lub powinowatym obwinionego w myśl przepisów Kodeksu postępowania karnego dotyczących wyłączenia sędziego z mocy prawa od udziału w sprawie,
4)
był świadkiem zdarzenia,
5)
pomiędzy nim a obwinionym zachodzi stosunek osobisty mogący wywołać wątpliwości co do bezstronności prowadzącego postępowanie.
2.
Prowadzący postępowanie bada z urzędu, czy nie zachodzą okoliczności uzasadniające jego wyłączenie się od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym.
3.
O zaistnieniu okoliczności wymienionych w ust. 1 prowadzący postępowanie zawiadamia przełożonego. Do czasu wyznaczenia innego funkcjonariusza do prowadzenia postępowania podejmuje on czynności nie cierpiące zwłoki.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do funkcjonariusza dokonującego czynności sprawdzających.
5.
Obwiniony ma prawo złożyć do przełożonego, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania, pisemny wniosek o wyłączenie prowadzącego postępowanie. Do czasu rozpatrzenia wniosku przez przełożonego podejmuje się czynności nie cierpiące zwłoki.
§  21.
1.
Prowadzący postępowanie dyscyplinarne zbiera materiały i podejmuje czynności niezbędne do wyjaśnienia sprawy, w szczególności przesłuchuje świadków i pokrzywdzonych, przyjmuje wyjaśnienia od obwinionego oraz zaleca przeprowadzenie odpowiednich badań. Z czynności tych sporządza się protokoły. Obwiniony może złożyć wyjaśnienia na piśmie.
2.
Jeżeli w toku postępowania dyscyplinarnego stwierdzone zostaną okoliczności, o których mowa w art. 27 ust. 2 ustawy, wskazujące na potrzebę zawieszenia obwinionego w czynnościach służbowych, prowadzący postępowanie występuje z takim wnioskiem o zawieszenie do właściwego przełożonego.
3.
W razie konieczności przeprowadzenia czynności poza miejscowością, w której toczy się postępowanie, przełożony może się zwrócić o jej przeprowadzenie do kierownika jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, właściwego według miejsca, w którym czynność ta ma być dokonana.
§  22.
1.
W toku postępowania dyscyplinarnego obwiniony ma prawo do:
1)
zgłaszania wniosków dowodowych dotyczących w szczególności przesłuchania wskazanych przez niego świadków oraz przeprowadzenia dodatkowych czynności zmierzających do ustalenia okoliczności sprawy,
2)
wnoszenia w terminie 7 dni od doręczenia mu postanowienia lub decyzji:
a)
zażalenia na postanowienie, z wyjątkiem postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego,
b)
odwołania od decyzji o ukaraniu,
3)
ustanowienia na piśmie, spośród funkcjonariuszy, pełnomocnika do obrony jego praw,
4)
żądania wyłączenia prowadzącego postępowanie dyscyplinarne, jeżeli jego zdaniem nie daje on gwarancji zachowania bezstronności lub zachodzą okoliczności, o których mowa w § 20 ust. 1.
2.
Wnioski o przeprowadzenie postępowania dowodowego obwiniony zgłasza na piśmie prowadzącemu postępowanie dyscyplinarne.
3.
Oddalenie wniosku przez prowadzącego postępowanie wymaga wydania na piśmie postanowienia wraz z uzasadnieniem i akceptacji przełożonego, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania.
§  23.
Do pełnomocnika funkcjonariusza stosuje się odpowiednio przepisy § 22 ust. 1 i 2.
§  24.
Postanowienia wydane w toku postępowania dyscyplinarnego i decyzje o ukaraniu doręcza się niezwłocznie obwinionemu (ukaranemu).
§  25.
1.
Postępowanie dyscyplinarne powinno być zakończone w ciągu 30 dni od daty jego wszczęcia.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek przełożonego, termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony przez dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Urzędu Ochrony Państwa na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni.
§  26.
Przełożony, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, może zawiesić postępowanie dyscyplinarne do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.
§  27.
1.
Jeżeli prowadzący postępowanie dyscyplinarne uzna, że zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności sprawy dotyczące obwinionego, jest obowiązany zapoznać go z aktami postępowania i pouczyć, że może w terminie 3 dni zgłosić wniosek o ich uzupełnienie. Przepis § 23 stosuje się odpowiednio.
2.
Obwiniony po zaznajomieniu się z aktami postępowania podpisuje protokół sporządzony z tej czynności.
3.
Odmowa obwinionego zapoznania się z aktami postępowania lub złożenia podpisu stwierdzającego tę okoliczność nie wstrzymuje dalszych czynności.
4.
W przypadku korzystania w postępowaniu dyscyplinarnym z materiałów prowadzącego równocześnie postępowania przygotowawczego, zaznajomienie obwinionego z tymi materiałami następuje po uzyskaniu zgody prokuratora nadzorującego lub prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Z odmowną decyzją prokuratora w tej sprawie należy zapoznać obwinionego.
5.
Po zebraniu materiałów i zaznajomieniu z nimi obwinionego prowadzący postępowanie dyscyplinarne wydaje postanowienie o zamknięciu postępowania i sporządza sprawozdanie, które powinno zawierać:
1)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe funkcjonariusza, który prowadził postępowanie,
2)
stanowisko służbowe przełożonego, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego,
3)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe obwinionego,
4)
określenie czynu zarzucanego obwinionemu,
5)
opis ustalonego stanu faktycznego na podstawie zebranych dowodów,
6)
wnioski dotyczące wymiaru kary lub umorzenia postępowania dyscyplinarnego, z uzasadnieniem i wskazaniem okoliczności łagodzących lub obciążających.
§  28.
1.
Szef Urzędu Ochrony Państwa, ze względu na zawiłość sprawy, z własnej inicjatywy lub na wniosek przełożonego, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, może powołać spośród funkcjonariuszy trzyosobową komisję do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego, określając jej skład i wyznaczając przewodniczącego.
2.
Do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego przez komisję, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 19-22, 25 i 27.
§  29.
1.
Postanowienie o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wydaje się, jeżeli:
1)
nastąpiło przedawnienie wszczęcia postępowania lub wymierzania kary dyscyplinarnej,
2)
zaistniały inne okoliczności wyłączające postępowanie dyscyplinarne.
2.
Postanowienie o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wydaje przełożony, który wszczął to postępowanie.