Rozdział 2 - Właściwość przełożonych w sprawach dyscyplinarnych - Udzielanie wyróżnień oraz postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.48.212

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1991 r.

Rozdział  2

Właściwość przełożonych w sprawach dyscyplinarnych

§  2.
Władzę dyscyplinarną wobec wszystkich policjantów posiada Komendant Główny Policji.
§  3.
1.
Przełożeni właściwi w sprawach osobowych bezpośredni przełożeni policjantów posiadają władzę dyscyplinarną w stosunku do policjantów pełniących służbę w podległych im jednostkach lub komórkach organizacyjnych Policji.
2.
Wyższy przełożony nad przełożonym posiadającym władzę dyscyplinarną może w każdym stadium postępowania dyscyplinarnego realizować swoje uprawnienia, z pominięciem niższego przełożonego, jeżeli uzna to za uzasadnione okolicznościami sprawy.
§  4.
1.
Policjant, któremu powierzono pełnienie obowiązków służbowych na danym stanowisku, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą policjantowi mianowanemu na to stanowisko.
2.
Policjant, który w zastępstwie pełni obowiązki na danym stanowisku służbowym, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą osobie zastępowanej.
§  5.
1.
Policjant przeniesiony do pełnienia służby lub oddelegowany do czasowego pełnienia służby albo skierowany na przeszkolenie lub naukę podlega władzy dyscyplinarnej właściwego przełożonego w miejscu pełnienia służby, miejscu przeniesienia lub nauki.
2.
Policjant pozostający bez przydziału służbowego podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
3.
Policjant pozostający na urlopie bezpłatnym podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
§  6.
Przełożeni właściwi w sprawach osobowych policjantów zajmujących stanowiska kierownicze posiadają władzę dyscyplinarną w odniesieniu do ich zastępców.