Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Udzielanie wyróżnień i przeprowadzanie postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1230

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 lipca 2020 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb:
a)
udzielania wyróżnień,
b)
przeprowadzania postępowań dyscyplinarnych,
c)
wymierzania kar dyscyplinarnych i ich wykonywania,
d)
odwoływania się od wymierzonych kar dyscyplinarnych;
2)
właściwość Szefa Agencji Wywiadu lub kierowników jednostek organizacyjnych Agencji Wywiadu, zwanych dalej "przełożonymi", w sprawach wymienionych w pkt 1.
§  2. 
1. 
Zakres władzy dyscyplinarnej obejmuje:
1)
udzielanie wyróżnień;
2)
wszczynanie postępowań dyscyplinarnych;
3)
rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych;
4)
wymierzanie kar dyscyplinarnych i ich wykonywanie.
2. 
Szef Agencji Wywiadu posiada władzę dyscyplinarną wobec wszystkich funkcjonariuszy Agencji Wywiadu, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
3. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Agencji Wywiadu posiadają władzę dyscyplinarną wobec funkcjonariuszy pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych, z wyłączeniem funkcjonariuszy:
1)
zajmujących stanowiska zastępców kierowników tych jednostek;
2)
sprawujących funkcje rzeczników dyscyplinarnych w tych jednostkach w okresie sprawowania przez nich funkcji rzeczników dyscyplinarnych.
§  3. 
1. 
Funkcjonariusz przeniesiony do pełnienia służby albo delegowany do czasowego pełnienia służby podlega władzy dyscyplinarnej kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu, do której został przeniesiony lub delegowany.
2. 
Funkcjonariusz pozostający bez przydziału służbowego podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
3. 
Funkcjonariusz przebywający na urlopie lub oddelegowany do wykonywania zadań służbowych poza Agencją Wywiadu podlega władzy dyscyplinarnej kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu, w którego dyspozycji pozostaje.
§  4. 
1. 
W postępowaniu dyscyplinarnym, w sprawach nieuregulowanych rozporządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 30, 413, 568 i 1086) dotyczące wezwań, terminów, doręczeń i świadków, z wyłączeniem możliwości nakładania kar porządkowych oraz zatrzymania i doprowadzenia świadków. Do świadków nie stosuje się art. 184 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego.
2. 
O zwolnieniu od złożenia zeznania lub odpowiedzi na pytania osoby pozostającej z obwinionym w szczególnie bliskim stosunku osobistym rozstrzyga rzecznik dyscyplinarny. Na odmowę zwolnienia od złożenia zeznania lub odpowiedzi na pytania służy zażalenie w terminie 3 dni od dnia doręczenia postanowienia.