Udzielanie uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energji elektrycznej przez drobne zakłady elektryczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.75.529

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 14 lipca 1925 r.
w sprawie udzielania uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energji elektrycznej przez drobne zakłady elektryczne.

Na podstawie artykułu 5 ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 277) zarządza się co następuje:
Podania o uprawnienia rządowe dla drobnych zakładów elektrycznych, mających zawodowo zbywać energję elektryczną w poszczególnych osiedlach miejskich lub wiejskich o zaludnieniu, nie przekraczającem 8.000 dusz, załatwia się w postępowaniu niżej przepisanem.
Podanie do Ministra Robót Publicznych o uprawnienie należy wnieść do właściwego urzędu wojewódzkiego.

W podaniu należy wymienić: 1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i przynależność państwową petenta, względnie nazwę i siedzibę firmy, 2) miejsce projektowanego zakładu wytwórczego, 3) obszar zasilania, 4) termin trwania uprawnienia, 5) rodzaj napędu (cieplny, wodny).

Do podania należy dołączyć: a) ogólny opis techniczny całego zakładu elektrycznego, a o ile chodzi o zakład wodno-elektryczny - również i urządzeń wodnych, b) ogólny orjentacyjny planik obszaru zasilania ze wskazaniem na nim położenia zakładu wytwórczego lub przetwórczego, c) wypełniony formularz uprawnienia według wzoru, ustalonego przez Ministra Robót Publicznych, i d) kwit kasy skarbowej, stwierdzający złożenie zaliczki na poczet opłat za czynności urzędowe, związane z udzieleniem uprawnienia, na rachunek Ministerstwa Robót Publicznych.

Do podania o uprawnienie należy dołączyć odpis samego podania, oraz odpisy załączników, wyszczególnionych w § 2 pod lit. a, b, c.
Załączniki do podania mają być wykonane na papierze formatu kancelaryjnego lub złożonym w taki format. Tak podanie, jak i każdy załącznik winny być podpisane i zaopatrzone datą; nadto na rysunkach należy wrysować skalę, w której zostały wykonane.

Jednocześnie z podaniem o uprawnienie może być złożone właściwej władzy podanie o udzielenie pozwolenia na budowę zakładu elektrycznego, należycie sporządzone i zaopatrzone w przepisane załączniki.

Wojewoda podaje o wpłynięciu podania do publicznej wiadomości przez wywieszenie obwieszczeń w urzędzie wojewódzkim, w odnośnem starostwie i w zarządzie gminy (magistracie).

W obwieszczeniu podaje się: 1) imię i nazwisko, względnie firmę petenta, 2) cel projektowanego zakładu elektrycznego, 3) obszar zasilania, 4) termin trwania uprawnienia, 5) rodzaj napędu, 6) rodzaj prądu i sposób wykonania sieci elektrycznej, 7) miejsce i czas wyłożenia podania wraz z załącznikami do przejrzenia przez interesowanych, 8) termin dwutygodniowy do zgłaszania do urzędu wojewódzkiego ewentualnych zarzutów, zastrzeżeń i żądań.

Urząd wojewódzki zasięga w terminie, oznaczonym w § 5 p. 8 opinji: właściwego starosty, innych władz i urzędów państwowych, o ile są interesowane, oraz odnośnego magistratu, względnie urzędu gminnego.
Po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych opinij, zarzutów, zastrzeżeń i żądań wojewoda przekazuje akta Ministerstwu Robót Publicznych. Przytem wojewoda dołącza swoje wnioski: a) co do kwestji udzielenia uprawnienia, w szczególności ze względu na celowość zakładu elektrycznego, na proponowane warunki, na zdolność finansową petenta i opinję o nim, a gdy o uprawnienie ubiega się gmina - na możność, sfinansowania przez nią zamierzonego przedsięwzięcia; b) co do rozstrzygnięcia wszystkich nastręczających się zarzutów, zastrzeżeń i żądań.
W dalszem postępowaniu stosuje się przepisy §§ 15 i 16 rozporządzenia z dnia 20 maja 1923 r. w sprawie udzielania uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie, przesyłanie i rozdzielanie energji elektrycznej (Dz. U. R. P. № 60, poz. 441).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.