§ 16. - Udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom pozbawionym wolności przez zakłady opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 3 stycznia 2011 r.
§  16.
1.
Osobie pozbawionej wolności, która dokonała samouszkodzenia ciała lub odmawia przyjmowania posiłków, udziela się świadczeń zdrowotnych niezbędnych ze względu na stan jej zdrowia. Jeżeli osoba ta odmawia poddania się leczeniu, można ją umieścić, w zależności od stanu zdrowia, w izbie chorych lub w celi mieszkalnej, zapewniając w tym przypadku odpowiedni nadzór medyczny.
2.
Jeżeli osoba pozbawiona wolności odmawia przyjmowania posiłków, w dniu zgłoszenia tego faktu lekarzowi więziennej służby zdrowia dokonuje on co najmniej pomiaru masy jej ciała.
3.
Osobę, o której mowa w ust. 2, poddaje się badaniu lekarskiemu co najmniej raz w tygodniu do czasu odwołania przez nią odmowy przyjmowania posiłków.
4.
O zakresie świadczeń zdrowotnych, potrzebie przeprowadzenia specjalistycznych badań diagnostycznych osób, o których mowa w ust. 1 i 2, decyduje lekarz więziennej służby zdrowia.
5.
Wobec osoby pozbawionej wolności, która po dokonaniu samouszkodzenia ciała i po przetransportowaniu do szpitala więziennego nie wyraża zgody na podjęcie lub kontynuowanie leczenia, lekarz więziennej służby zdrowia wydaje zalecenia w sprawie jej osadzenia, wskazując, czy powinna przebywać:
1)
w zakładzie karnym, w którym znajduje się szpital więzienny;
2)
we właściwym zakładzie karnym położonym możliwie najbliżej szpitala więziennego;
3)
w zakładzie karnym, z którego została skierowana na leczenie szpitalne.